Aktualizacja: 15.09.2021 02:00 Publikacja: 15.09.2021 02:00
Sąd Najwyższy
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Skarga nadzwyczajna wprowadzona została do polskiego systemu prawa ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Stosownie do art. 26 § 1 tego aktu prawnego rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych należy do właściwości nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Pierwsza skarga rozpoznana została przez SN 26 marca 2019 r.
Od tego czasu skarga doczekała się już pewnej ilości opracowań doktrynalnych, których autorzy głównie skupiali się na specyfice tego nadzwyczajnego środka kontroli prawomocnych orzeczeń sądowych z perspektywy postępowania cywilnego lub karnego. Pierwsze postępowanie dotyczące rozpoznania skargi nadzwyczajnej zainicjowane zostało przez rzecznika praw obywatelskich i dotyczyło – według komunikatu prasowego – „przywrócenia ładu między spadkobiercami [...] Dwa sprzeczne postanowienia spadkowe skomplikowały ich sytuację, stwarzając stan niepewności prawnej, skutkiem czego nie mogą uregulować spraw majątkowych na wypadek śmierci ojca („Rodzina rolników już wie, kto jest spadkobiercą. SN uwzględnił pierwszą skargę nadzwyczajną RPO" z 26 marca 2019 r.). Od tego czasu pojawiło się już dość obszerne orzecznictwo dotyczące tej instytucji. W samym tylko 2020 r. do IKN i SP wpłynęło 217 skarg nadzwyczajnych-rozpoznano 166 z nich. Celem felietonu jest przybliżenie wypracowanej już linii orzeczniczej IKNiSP w przedmiocie przesłanek do wniesienia skargi.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas