Aktualizacja: 15.09.2021 02:00 Publikacja: 15.09.2021 02:00
Sąd Najwyższy
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Skarga nadzwyczajna wprowadzona została do polskiego systemu prawa ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Stosownie do art. 26 § 1 tego aktu prawnego rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych należy do właściwości nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Pierwsza skarga rozpoznana została przez SN 26 marca 2019 r.
Od tego czasu skarga doczekała się już pewnej ilości opracowań doktrynalnych, których autorzy głównie skupiali się na specyfice tego nadzwyczajnego środka kontroli prawomocnych orzeczeń sądowych z perspektywy postępowania cywilnego lub karnego. Pierwsze postępowanie dotyczące rozpoznania skargi nadzwyczajnej zainicjowane zostało przez rzecznika praw obywatelskich i dotyczyło – według komunikatu prasowego – „przywrócenia ładu między spadkobiercami [...] Dwa sprzeczne postanowienia spadkowe skomplikowały ich sytuację, stwarzając stan niepewności prawnej, skutkiem czego nie mogą uregulować spraw majątkowych na wypadek śmierci ojca („Rodzina rolników już wie, kto jest spadkobiercą. SN uwzględnił pierwszą skargę nadzwyczajną RPO" z 26 marca 2019 r.). Od tego czasu pojawiło się już dość obszerne orzecznictwo dotyczące tej instytucji. W samym tylko 2020 r. do IKN i SP wpłynęło 217 skarg nadzwyczajnych-rozpoznano 166 z nich. Celem felietonu jest przybliżenie wypracowanej już linii orzeczniczej IKNiSP w przedmiocie przesłanek do wniesienia skargi.
Nikt nie kwestionuje, że materia jest skomplikowana, ale od samego mówienia o reformie sytuacja w sądach się nie poprawi. A i obywatele nie dostrzegą zmian na lepsze.
Likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to regres naukowy oraz ogromny cios wizerunkowy – mówi dr Michał Sopiński, rektor komendant AWS.
Sądami kierują prezesi i dyrektorzy. Mają odmienne zadania i statusy, ale powinni działać w jednym celu, jakim jest sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
Gdy dostęp do informacji jest powszechny, oddziaływanie w przestrzeni publicznej procesu karnego jest zdecydowanie mocniejsze, aniżeli to było w przeszłości.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Dochowanie staranności adwokata czy radcy prawnego monitoruje do pewnego stopnia jego samorząd, a dodatkową gwarancją dla klienta jest ich obowiązkowe OC.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
„Julia Przyłębska zrezygnowała z kierowaniem Trybunałem Konstytucyjnym. Jak ocenia Pani/Pan sposób kierowania przez nią Trybunałem?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Mamy najdroższy Trybunał Konstytucyjny w historii. Roczne wydatki na utrzymanie tej instytucji wzrosły prawie dwukrotnie podczas kadencji Julii Przyłębskiej. To ma się zmienić. Sejm obciął właśnie budżet TK na przyszły rok.
Bogdan Święczkowski albo Bartłomiej Sochański – to któryś z nich zasiądzie w fotelu prezesa Trybunału Konstytucyjnego, zastępując Julię Przyłębską. Niezależnie od ostatecznej decyzji Andrzeja Dudy mało kto spodziewa się radykalnej odmiany oblicza Trybunału.
Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, przegrało w toruńskim sądzie sprawę o zapłatę z firmą, która wykonała i montowała dach muzeum.
Sąd Rejonowy w Radomiu uniewinnił działaczkę organizacji humanitarnych i psycholog Marię Książak od zarzutu podszywania się pod pracownicę Służby Granicznej. Kobieta miała próbować uwolnić Kurda osadzonego w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli pod Warszawą.
Rzecznik dyscyplinarny powołany ad hoc przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara postawił nowe zarzuty dyscyplinarne rzecznikom dyscyplinarnym sędziów. Piotr Schab, Przemysław Radzik i Michał Lasota dostali je za „odmowę wykonywania wymiaru sprawiedliwości”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas