Aktualizacja: 25.03.2025 07:43 Publikacja: 28.09.2022 12:27
Sędzia Jacek Ignaczewski
Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Panie sędzio, pod koniec 2015 roku minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zaczął kompletować w resorcie zespół, który miał wprowadzić reformy w wymiarze sprawiedliwości. Pan znalazł się w tym zespole. Mówi się wręcz, że to pan był odpowiedzialny za merytoryczne przygotowanie tych zmian. I nic z tego nie wyszło. Dlaczego?
Ostatnie lata pokazały, że reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce była, jest i niestety będzie sprowadzana do wymiany prezesów (jak zawsze) i sędziów, co jest nowością ekipy rządzącej. Nie chodzi o ty, by było lepiej, sprawniej, kompetentniej. Sądy mają być NASZE! Chyba już takie są, skoro zakończyły się propagandowe nagonki na sędziów. Przy takim ukierunkowaniu aktywności widać, dlaczego merytoryczna reforma nie mogła zakończyć się sukcesem. Nie było na nią zapotrzebowania. Przygotowywane przeze mnie projekty miały na celu, poza sztandarowym usprawnianiem sądów, ich uniezależnienie od władzy wykonawczej, czyli ministra sprawiedliwości.
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Trzeba zatrzymać w prokuraturze kadrę najlepiej wykwalifikowaną – mówi prokurator Jacek Skała, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Koncepcja „sędziów ustawowych” jest wewnętrznie niespójna i niezgodna z Konstytucją RP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Po głośnej uchwale frankowej „nowa” część Izby Cywilnej SN, uchwalając w minionym tygodniu uproszczenie zmiany płci metrykalnej, pokazała, jak bezsensowne jest bojkotowanie nowych sędziów i utrudnianie im pracy.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał dwóch rzeczników dyscyplinarnych ad hoc do prowadzenia postępowań wszczętych przez sędziego Przemysława Radzika.
Jak długo firma przesyłowa płaci właścicielowi gruntu za dostęp do swej sieci, nie można mówić, że zasiedziała służebność przesyłu. A więc nie może korzystać z gruntu innej osoby przy i pod siecią za damo. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.
To fiskus ma ocenić, czy wpłaty od youtube’owych patronów są darowizną. Nie może tego wymagać od youtubera.
NSA nakazał rozbiórkę Kopca Macierz Polonii w Woli Więcławskiej pod Krakowem. To finał toczącej się od ponad dziesięciu lat sprawy z samowolą budowlaną w tle.
Unowocześnienie techniczne sądów i poprawa ich organizacji to klucz do uzdrowienia sądownictwa. Tak twierdzi 62 proc. uczestników Panelu Prawników „Rzeczpospolitej”.
Wizja czekania latami na rozstrzygnięcie musi być przerażająca. Jeśli ludzie rozgniewają się z powodu niesprawnie działających sądów, nie będzie to gniew na sędziów – mówi Bartosz Pilitowski, prezes fundacji Court Watch Polska.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
Rząd chce usprawnić rozpatrywanie spraw w wydziałach rodzinnych i nieletnich. Do sądów tych mają trafić asesorzy. Resort sprawiedliwości opublikował właśnie propozycję nowych przepisów w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas