Aktualizacja: 19.04.2025 21:24 Publikacja: 12.10.2022 13:17
Foto: Adobe Stock
Najczęściej kojarzy się z cyberprzestrzenią,w której innowacji jest najwięcej, a dynamika dostosowywania rozwiązań do oczekiwań użytkownika jest najefektywniejsza. Niestety, w sektorze publicznym zmiany tego rodzaju wprowadzane są poprzez przymus administracyjny. W polskich realiach za początek takiego podejścia można uznać wyniki kontroli NIK z 2016 r. ws. dostosowania stron internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wytykając nieprawidłowości – np. niewystarczający kontrast między tłem a tekstem czy też niedostępność materiałów multimedialnych – NIK wskazała na zapóźnienia i przypomniała, że obowiązek dostosowania dotyczy wszystkich podmiotów wykonujących zadania publiczne. W konsekwencji zaczęto odnotowywać skromne postępy. Szybko okazało się, że problemy z transparentnością treści w sieci i dostępem do materiałów nie dotyczą jedynie osób z niepełnosprawnościami i zmiany takie należy wprowadzać dla wszystkich bez wyjątku. Naturalnie sądy przyjazne użytkownikowi to nie tylko ich strony w internecie. By zasłużyć sobie na to miano, potrzebne jest całe spektrum zmian.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas