Aktualizacja: 21.01.2025 15:35 Publikacja: 07.06.2023 14:09
Foto: Adobe Stock
W marcu i kwietniu tego roku zakończył się kolejny egzamin sędziowski i 171 absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury uzyskało prawo wyboru stanowiska asesora sądowego z listy przygotowanej przez ministra sprawiedliwości. W czerwcu ich kandydatury zostaną zaopiniowane przez Krajową Radę Sądownictwa, która prześle prezydentowi wnioski o mianowanie na stanowisko asesora.
Brałem udział w tworzeniu tej części ustawy z 2017 roku. Konkurencyjną propozycją było powołanie komisji, która po zebraniu postulatów absolwentów Krajowej Szkoły, przydzielałaby ich do konkretnych sądów. Jednakże ostatecznie, wnosząc projekt pod obrady rządu minister sprawiedliwości zdecydował się na listę rankingową. Przy tym jej podstawowym celem nie jest premiowanie aplikantów, którzy najlepiej zdali egzamin sędziowski. Przede wszystkim szukaliśmy systemu, który pozwoli uniknąć poszukiwania dojść do członków jakiejkolwiek komisji, pozornego przemeldowywania się, pisania w podaniach o prawdziwych i rzekomych planach małżeńskich, aby tylko otrzymać preferowany przydział.
Ściga cię prokurator, sąd decyduje lub ma zdecydować o zastosowaniu aresztu tymczasowego, uchylono ci immunitet – to znak, żeby wyjechać z kraju.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Można podziękować prezydentowi i PiS za patologiczne rozprzężenie struktur państwowych, a PKW i ministrowi finansów za brak determinacji w nazywaniu po imieniu „zła” – mówi Piotr Prusinowski, sędzia SN, b. prezes Izby Pracy SN.
Rok 2024 był okresem niebywałego łamania prawa, jego obchodzenia i tworzenia pozorów, że coś się zmienia i reformuje.
Sąd Najwyższy nie dostrzegł, że nikt w drodze sądowo-administracyjnej nie stwierdził nieważności powołania Dariusz Barskiego na funkcję prokuratora krajowego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Sądy i wymiar sprawiedliwości są pogrążone w permanentnym kryzysie od lat. Stan ten nie wydaje się poprawiać pomimo deklaracji kolejnych rządów, które niezmiennie poprawy uzyskać nie potrafią.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Proceder segregowania sędziów na nowych–starych, lepszych–gorszych, nie ma podstaw prawnych.
Póki mamy papierowe akta sądowe, nie da się ich wykorzystać do jakiejkolwiek automatyzacji, nawet najprostszej – mówi dr Maria Dymitruk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Członek zarządu, któremu spółka pokryła z własnych środków lub refinansowała studia MBA, ma przychód opodatkowany PIT.
Kierując ustawę budżetową do TK, prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?
W ostatnich dniach były rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, a obecnie sędzia Sądu Rejonowego w Skierniewicach, otrzymał dwa zarzuty dyscyplinarne - donosi portal oko.press.
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania - piszą Leszek Bosek i Grzegorz Żmij.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas