Nowi asesorzy sądowi i czekające ich wyzwania

Latem przybędzie nam na salach rozpraw ponad 170 nowych asesorów

Publikacja: 07.06.2023 14:09

Nowi asesorzy sądowi i czekające ich wyzwania

Foto: Adobe Stock

W marcu i kwietniu tego roku zakończył się kolejny egzamin sędziowski i 171 absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury uzyskało prawo wyboru stanowiska asesora sądowego z listy przygotowanej przez ministra sprawiedliwości. W czerwcu ich kandydatury zostaną zaopiniowane przez Krajową Radę Sądownictwa, która prześle prezydentowi wnioski o mianowanie na stanowisko asesora.

Brałem udział w tworzeniu tej części ustawy z 2017 roku. Konkurencyjną propozycją było powołanie komisji, która po zebraniu postulatów absolwentów Krajowej Szkoły, przydzielałaby ich do konkretnych sądów. Jednakże ostatecznie, wnosząc projekt pod obrady rządu minister sprawiedliwości zdecydował się na listę rankingową. Przy tym jej podstawowym celem nie jest premiowanie aplikantów, którzy najlepiej zdali egzamin sędziowski. Przede wszystkim szukaliśmy systemu, który pozwoli uniknąć poszukiwania dojść do członków jakiejkolwiek komisji, pozornego przemeldowywania się, pisania w podaniach o prawdziwych i rzekomych planach małżeńskich, aby tylko otrzymać preferowany przydział.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Radlińska o sądownictwie: Społeczeństwo może otrzymać kolejną dawkę chaosu
Sądy i Prokuratura
Wyrok sądowy a wyrok publiczny. Osąd opinii publicznej nabiera innego wymiaru
Sądy i Prokuratura
Skutki oportunizmu
Sądy i Prokuratura
Pochwała trudu zwykłego sędziego. Mimo czystek i politycznych rozgrywek w sądach trwa praca
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Sądy i Prokuratura
Czerwony rynek. Jaka jest skala handlu ludzkimi organami w celu transplantacji?