Aktualizacja: 19.04.2025 20:49 Publikacja: 07.06.2023 14:09
Foto: Adobe Stock
W marcu i kwietniu tego roku zakończył się kolejny egzamin sędziowski i 171 absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury uzyskało prawo wyboru stanowiska asesora sądowego z listy przygotowanej przez ministra sprawiedliwości. W czerwcu ich kandydatury zostaną zaopiniowane przez Krajową Radę Sądownictwa, która prześle prezydentowi wnioski o mianowanie na stanowisko asesora.
Brałem udział w tworzeniu tej części ustawy z 2017 roku. Konkurencyjną propozycją było powołanie komisji, która po zebraniu postulatów absolwentów Krajowej Szkoły, przydzielałaby ich do konkretnych sądów. Jednakże ostatecznie, wnosząc projekt pod obrady rządu minister sprawiedliwości zdecydował się na listę rankingową. Przy tym jej podstawowym celem nie jest premiowanie aplikantów, którzy najlepiej zdali egzamin sędziowski. Przede wszystkim szukaliśmy systemu, który pozwoli uniknąć poszukiwania dojść do członków jakiejkolwiek komisji, pozornego przemeldowywania się, pisania w podaniach o prawdziwych i rzekomych planach małżeńskich, aby tylko otrzymać preferowany przydział.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas