Aktualizacja: 02.12.2024 14:17 Publikacja: 25.10.2023 02:00
Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Sędziowie, jak wszyscy pracownicy, niestety czasem chorują i nie mogą wówczas wykonywać swoich obowiązków. Jeśli jest to kwestia incydentalna, nie powoduje to większych problemów. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z powtarzającymi się okresami niezdolności do pracy. Wówczas bowiem może to prowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu (zwłaszcza mniejszych) sądów oraz przewlekłości postępowań.
W przepisach ustawy o ustroju sądów powszechnych przewidziano szczególne regulacje dotyczące wynagrodzenia sędziego w okresie niezdolności do pracy. Według art. 94 § 1 w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby sędzia otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez rok. Do okresu tego wlicza się okresy poprzedniej przerwy w pełnieniu służby z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli czynna służba nie przekroczyła 60 dni.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Julia Przyłębska zrezygnowała z pełnienia funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiemy już, kiedy kandydaci na to stanowisko zostaną przedstawieni prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar decyzją z 29 listopada 2024 r. odwołał z funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędziego Jacka Szredera - poinformował w poniedziałek resort sprawiedliwości. Przekazano również informację o odwołaniu asystentów z delegacji do Krajowej Rady Sądownictwa.
W przypadku konkubinatu nie mogą być stosowane przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, odnoszące się do osób pozostających w związku małżeńskim, a więc brak jest możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Zmienia się polski rynek wolnych strzelców. To efekt transformacji technologicznej i słabszej koniunktury na rynku pracy.
W przyszłorocznym budżecie ma się znaleźć więcej pieniędzy na sądy, prokuraturę i więziennictwo. Na co zostaną przeznaczone dodatkowe środki?
Pismo procesowe złożone w postaci elektronicznej, poza pewnymi szczególnymi procedurami, nie wywołuje skutków.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas