Reklama
Rozwiń

Gdy sędzia choruje

W razie niezdolności do pracy z powodu choroby sędzia może skorzystać z różnych uprawnień, ale zwolnienie lekarskie i zasadność jego wystawienia podlega kontroli lekarza orzecznika ZUS.

Publikacja: 25.10.2023 02:00

Gdy sędzia choruje

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Sędziowie, jak wszyscy pracownicy, niestety czasem chorują i nie mogą wówczas wykonywać swoich obowiązków. Jeśli jest to kwestia incydentalna, nie powoduje to większych problemów. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z powtarzającymi się okresami niezdolności do pracy. Wówczas bowiem może to prowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu (zwłaszcza mniejszych) sądów oraz przewlekłości postępowań.

W przepisach ustawy o ustroju sądów powszechnych przewidziano szczególne regulacje dotyczące wynagrodzenia sędziego w okresie niezdolności do pracy. Według art. 94 § 1 w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby sędzia otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez rok. Do okresu tego wlicza się okresy poprzedniej przerwy w pełnieniu służby z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli czynna służba nie przekroczyła 60 dni.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?