Aktualizacja: 02.11.2024 12:09 Publikacja: 06.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Państwa członkowskie Rady Europy i inni sygnatariusze konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule 11 maja 2011 r., podkreślili, że okaleczanie narządów płciowych kobiet i dziewcząt stanowi poważne naruszenie praw człowieka.
W art. 38 konwencji stambulskiej zobowiązano strony do przyjęcia koniecznych środków ustawodawczych lub innych środków w celu zapewnienia, że za następujące umyślne działania groziła odpowiedzialność karna:
Waga, z jaką polski prawodawca podszedł do problemu wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, jest widoczna już po nawet pobieżnej lekturze ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi . Nie jest to zresztą jedyny akt prawny, który piętnuje i penalizuje spożywanie alkoholu, co świadczy – i słusznie – o zamiarze systemowego ujęcia unormowań mających na celu minimalizację, ograniczenie czy eliminację negatywnych skutków spożywania alkoholu. Podstawowy problem jest przecież taki, że nie ograniczy się sankcją chęci spożycia alkoholu zwłaszcza przez osoby, które go nadużywają.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Kilka lat sporów o praworządność w Polsce potwierdza sens powiedzenia, że „lepsze jest wrogiem dobrego”, i chyba to, że część sędziów go nie zna.
Podnoszenie umiejętności i wiedzy o sztucznej inteligencji (AI) w wymiarze sprawiedliwości to nie tylko rekomendacja, ale i obowiązek.
Sytuacja w SN jest nienormalna i nie czujemy się w niej najlepiej – mówi Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes Izby Karnej SN.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Stowarzyszenia sędziowskie funkcjonują jak grupy interesu. Problem polega jednak na tym, że nie chodzi tu o interes prywatnoprawny zrzeszonych w nich obywateli, ale o politykę.
Jest pomysł, jak przyciągnąć do pracy pielęgniarki i położne, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu. Dostaną wynagrodzenie za przeszkolenie trwające nawet pół roku.
Sąd w Londynie skazał na karę więzienia 49-letniego Piotra K. Polak, mieszkający na Wyspach Brytyjskich twierdził, że walczył dla Grupy Wagnera w Ukrainie – podaje BBC.
Spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym przez pijanego albo będącego pod wpływem narkotyków kierowcę byłoby zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności. Taka sama kara miałaby grozić jeśli sprawca nie miał uprawnień. Posłowie PiS chcą też konfiskaty aut sprawców wypadków bez prawa jazdy.
Od przyszłego roku przychód ze sprzedaży środków trwałych nie będzie wchodził do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt zmian w przepisach regulujących tę kwestię. Jednocześnie premier Donald Tusk zapowiedział, że za tydzień zostaną one uzupełnione zapisy mające na celu obniżenie wprost składki zdrowotnej. Z drugiej strony, tematem najbliższych posiedzeń rządu ma być sytuacja finansowa w ochronie zdrowia i zmiany w tym systemie.
Prokuratura postawiła w czwartek zatrzymanemu w Dominikanie i przewiezionemu do Polski biznesmenowi Pawłowi S. zarzuty popełniania przestępstw w związku z umowami zawartymi z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Paweł S. złożył wyjaśnienia, jego przesłuchanie będzie kontynuowane.
Nauczyciele muszą rozpoznawać sygnały hejtu wśród rówieśników. I stawać na głowie, by tę spiralę nienawiści przerwać.
Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake. Nielegalny deepfake może dotknąć nie tylko celebrytów czy polityków, lecz każdego. Także dzieci - piszą adwokat Rafał Rozwadowski i radca prawny Przemysław Sotowski.
Nikt tak bardzo nie przyśpieszył rozwoju medycyny jak flamandzki uczony Andreas Vesalius. Jego siedmioczęściowe dzieło „Budowa ludzkiego ciała” było pierwszym drukowanym podręcznikiem anatomii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas