Państwo w obliczu zagrożeń

System bezpieczeństwa narodowego powinien być tak zbudowany, aby zapewnić niezakłócone funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa nie tylko w okresie spokoju.

Publikacja: 20.12.2023 02:00

Państwo w obliczu zagrożeń

Foto: Adobe Stock

Obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa zostało wydrukowane w Związku Radzieckim być może w tej samej drukarni co Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z lipca 1944 r. Dekret z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym Rada Państwa wydała na podstawie art. 33 ust. 2 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Po prawie 30 latach, 16 marca 2011 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił długo wyczekiwany wyrok w sprawie zainicjowanej skargą wniesioną przez rzecznika praw obywatelskich. Trybunał orzekł, że dekret z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym oraz dekret z 12 grudnia 1981 r. o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z art. 7 Konstytucji RP w związku z art. 31 ust. 1 Konstytucji PRL z 22 lipca 1952 r. oraz z art. 15 ust. 1 Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa