Reklama
Rozwiń

Uchwały Sejmu a skład Trybunału Konstytucyjnego

Tak zwany reset konstytucyjny jest oczywiście możliwy i być może niestety okaże się jedynym sposobem niezwłocznego uchylenia stanu destrukcji prawnej.

Publikacja: 28.02.2024 02:00

Uchwały Sejmu a skład Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Adobe Stock

Chaos prawny, dualizm prawny, bałagan prawny, dwugłos prawny – można powiedzieć, że przystawiając ucho do ściany, za którą gromadzi się świat opinii prawnych, na początku słyszy się takie słowa. Symptomatyczne jest to, że stanowią one uniwersalne wrota do wnioskowań prawnych biegnących w różnych kierunkach.

Nie chodzi przy tym o żaden symetryzm, czyli jak rozumiem, bo pojęcie to ma korzenie publicystyczne, o rozwadnianie problemu i stwarzanie iluzji konkurencyjności względem siebie pozornie podobnie mocnych i skutecznych argumentacji prawnych. To jest fakt – egzystują w obrocie prawnym, ale też w obiegu prawnopublicystycznym wprost przeciwstawne poglądy, stanowiska, orzeczenia, interpretacje. To, że jednych jest więcej, drugich mniej, nie zmienia faktu, że ich współegzystowanie wywołuje skutek niepewności wobec prawa i chaos w odbiorze społecznym. Uspokajam: mamy jeden porządek prawny, tylko jest on różnie interpretowany.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Sędzia Barańska-Małuszek o KRS i neosędziach: Piłka leży dziś po stronie prezydenta elekta
Sądy i Prokuratura
Pozorność oświadczenia woli
Sądy i Prokuratura
Sędzia śledczy dr Carlo Marzella: Nie martwię się o bezpieczeństwo, gdy idę do sądu
Sądy i Prokuratura
„Marka osobista” sędziego. Jak komunikować się w przestrzeni publicznej?
Sądy i Prokuratura
Pushbacki. Kto powinien sądzić żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej?