Istota obowiązku alimentacyjnego

Treść art. 128 k.r.o., zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny), obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, funkcjonuje bez zmian w polskim systemie prawnym już od 1965 r. Wydaje się, że ta formuła przepisu powinna być w związku z tym dostatecznie wyjaśniona i ugruntowana w praktyce.

Publikacja: 31.07.2024 04:30

Istota obowiązku alimentacyjnego

Foto: Adobe Stock

Okazuje się jednak, że interpretacja tej regulacji prawnej powinna uwzględniać zmieniającą się aksjologię również w stosunkach rodzinnych, zwłaszcza gdy sama istota tej regulacji w licznych przypadkach potrafi budzić dużo emocji. Obrazuje to, po pierwsze, liczba wydanych w oparciu o nią orzeczeń, i to na różnych płaszczyznach (niezakłócone relacje rodzinne nie skutkowałyby koniecznością wypowiadania się na ten temat przez sądy), po drugie, sama treść tych orzeczeń, uwzględniających zasady współżycia społecznego, które niejako łagodzą skrajne emocje spotykane w tych sprawach zarówno od strony osób, wobec których obowiązek ten został zaniedbany, jak i od strony osób nadmiernie zobowiązanych czy osób roszczących zbyt dużo i próbujących znacznie rozciągać ten obowiązek.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa