Aktualizacja: 19.04.2025 23:15 Publikacja: 09.10.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Wysokość dodatków funkcyjnych dla konkretnych sędziów określa prezes sądu lub minister sprawiedliwości. Minister ustala też, w drodze rozporządzenia, zasady przyznawania tych dodatków oraz mnożniki decydujące o ich ostatecznej wysokości. Ostatnie zmiany wskazują niestety na upolitycznienie i przyznawanie tych dodatków według zasady teraz kasa dla naszych. Dlatego warto zastanowić się na systemową zmianą zasad określania tych dodatków dla sędziów.
Wynagrodzenie sędziów składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego oraz dodatku funkcyjnego przyznawanego w razie pełnienia określonej funkcji. Zasady przyznawania dodatków funkcyjnych unormowane są w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 7 marca 2018 r. w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. Jest to rozbudowana regulacja, zawierająca nie tylko ogólne zasady, ale także szczegółową tabelę określającą wysokość mnożnika przysługującego w razie pełnienia określonej funkcji.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas