Aktualizacja: 22.01.2020 02:00 Publikacja: 22.01.2020 02:00
Foto: 123RF
Pojęcie „dziecko" i w regulacjach krajowych, i w aktach prawa międzynarodowego, w tym w konwencji ONZ o prawach dziecka z 20 listopada 1989 r., odnosi się do osoby w wieku poniżej 18 lat, więc nie dotyczy dorosłej osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, chociaż brak zdolności do czynności prawnych może sytuację prawną takich osób zrównywać z sytuacją prawną dziecka.
W takiej sytuacji nie ma podstaw w k.r.o. do domagania się uregulowania kontaktów z podopiecznym. Gdy rodzice ubezwłasnowolnionego nie są legitymowani do żądania uregulowania kontaktów, sąd opiekuńczy ma możliwość wglądu w tę sytuację. Przy czym utrzymywanie więzi rodzinnych należy do sfery dóbr osobistych każdego człowieka, a pozbawienie kontaktów z członkami rodziny ubezwłasnowolnionego wkracza w sferę jego dóbr osobistych (zob. uchwałę SN z 17 maja 2018 r., sygn. akt III CZP 11/18, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami, zob. także np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 7 marca 2019 r., sygn. akt I ACa 752/18, LEX nr 2693895).
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas