To produkt dla przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem lub rozwojem działalności eksportowej. Przedsiębiorca może przeznaczyć pieniądze np. na wybudowanie nowej hali, kupno terenu, linii produkcyjnej lub maszyn. Minimalna wartość kredytu to 5 mln zł, a maksymalna długość spłaty wynosi 14 lat. Dodatkowym warunkiem są obecne lub planowane przychody z działalności eksportowej w wysokości 20 proc. w okresie trzech lat. Gwarancja KUKE stanowi zabezpieczenie kredytu do maksymalnie 80 proc. jego wartości.

- BGK jest jednym z naszych najważniejszych partnerów po stronie instytucji finansujących polskich eksporterów. Widzimy ogromny potencjał do współdziałania na rzecz wspierania ich inwestycji w możliwości wytwórcze i innowacje, które zwiększą ich szanse na ekspansję na międzynarodowych rynkach. Skorzystanie z naszej wspólnej oferty na pewno ułatwi im konkurowanie w coraz trudniejszym otoczeniu, ponieważ niewiele państw zapewnia tak szerokie spektrum instrumentów pomocowych zapewniających wsparcie inwestycji również na rodzimym rynku – mówi Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej w KUKE.

- Oferta jest dostosowana zarówno dla mniejszych, jak i największych przedsiębiorstw, niezależnie od profilu działalności – dodaje przedstawiciel KUKE.

- Jednym z filarów strategii BGK jest współpraca i biznes międzynarodowy. Wspieramy polskich przedsiębiorców na ponad 80 rynkach zagranicznych. Ten produkt to kolejny element, który pomoże konkurować naszym firmom w światowym handlu - mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu w BGK.

Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które są już eksporterami lub w BGK finansują swoje inwestycje krajowe, mające generować eksport.

Wcześniej podobne umowy KUKE zawarła już m.in. z Bankiem BNP Paribas i Bankiem Ochrony Środowiska (BOŚ).

Według ostatecznych danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym roku polski eksport wzrósł o 20,1 proc., do 288,1 mld euro, a import o 26,3 proc., do 289,6 mld euro. Ujemne saldo w handlu zagranicznym wyniosło 1,5 mld euro, podczas gdy w 2020 r. było dodatnie i wyniosło 10,5 mld euro.

Materiał powstał we współpracy z KUKE.