Aktualizacja: 23.11.2017 05:30 Publikacja: 23.11.2017 05:30
Foto: 123RF
Czy wyjeżdżając w ramach oddelegowania będę podlegać opodatkowaniu w kraju macierzystym, czy zagranicą? Czy zasady opodatkowania będą inne, jeśli rodzina wyjedzie ze mną? A co, jeśli jednak zostanie? Co to jest centrum interesów życiowych? Czy oddelegowanie ma wpływ na moją sytuację w zakresie ubezpieczeń społecznych?
Te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które wybierają się do pracy za granicą w ramach oddelegowania. Aby na nie odpowiedzieć, w pierwszej kolejności należy ustalić zakres obowiązku podatkowego (rezydencję podatkową) w oparciu o przepisy krajowe ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDOF) oraz prawo międzynarodowe, tj. przepisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO). Następnie trzeba określić zasady opodatkowania, które będą miały zastosowanie do przychodu uzyskiwanego przez oddelegowanego pracownika, a które zależą od jego rezydencji podatkowej. Dodatkowo należy ustalić, w którym kraju osoba oddelegowana będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym. Warto też naświetlić obowiązki pracodawcy pełniącego rolę płatnika w odniesieniu do wynagrodzenia oddelegowanego pracownika.
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Zmienią się zasady liczenia firmowej składki zdrowotnej. Nowości mają być już w przyszłym roku, poważniejsza reforma w 2026 r. Większość przedsiębiorców ma zyskać.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych m.in. wtedy, gdy ma inny tytuł do tych ubezpieczeń, jakim jest stosunek pracy. Warunkiem jest jednak, by osiągał z niego odpowiednie wynagrodzenie.
Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy oraz komornicy sądowi mogą korzystać z tzw. wakacji składkowych. ZUS poinformował, ile wniosków dotychczas wpłynęło.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nalicza dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne osobom, które łączą umowę o pracę oraz umowę o świadczenie usług (B2B) zawarte z tym samym podmiotem.
• Obniżka składki zdrowotnej: zwrot w planach rządu • Sąd ostro o naciąganych postępowaniach podatkowych • Nadchodzą duże zmiany w e-fakturowaniu i platformach internetowych • Wakacje składkowe: czy pracownika na długim urlopie wliczać do limitu? • Czy kwalifikacyjny kurs zawodowy zwalnia ze składek ZUS? • Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co nowego? • Ważne terminy na ten tydzień
Obniżka składki zdrowotnej ma być dwuetapowa. W przyszłym roku obejmie mikroprzedsiębiorców, a w kolejnym zostanie rozszerzona na średnich przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z wakacji składkowych mają wątpliwości, czy do limitu 9 pracowników wliczać osoby, które są na urlopach bezpłatnych lub wychowawczych. Pytają też, czy dług w ZUS wyklucza wakacje składkowe. Oto odpowiedzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas