Aktualizacja: 05.02.2016 01:00 Publikacja: 05.02.2016 01:00
Jerzy Kowalski
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Tak było. Nie miał zysków i przepisy eliminowały go z systemu zamówień publicznych. Dlaczego? Po prostu nie mógł wygrywać przetargów, więc nie miał z czego płacić składek społecznych. Jeśli przedsiębiorca nie przedstawił zamawiającemu zaświadczenia o niezaleganiu z płaceniem składek społecznych za pracowników, to był pozbawiany prawa udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. I tak w koło Macieju. Nie będziesz miał jutro, bo nie masz dziś. Oferta odchodziła w niebyt. Pozostawała tylko upadłość i szukanie roboty pod Londynem. No, może nie było aż tak źle. Prawda była trochę bardziej skomplikowana. Naszemu właścicielowi firmy pozornie skazanej na wegetację pozostawała nie tylko nadzieja. Mógł złożyć wniosek. Po prostu poprosić ZUS o rozłożenie zaległych płatności na raty. Od paru tygodni jest lepiej w tym galimatiasie. Nie obowiązuje już pewien przepis, który utrudniał prowadzenie biznesów poszukujących swojego miejsca na rynku zamówieniowym. Jaki to przepis? O nim warto przeczytać w artykule „Czy mogą być składki w ratach" Wojciecha Michalca i Macieja Taraska, specjalistów z zakresu zamówień publicznych z katowickiej Kancelarii Koza-Nessmann-Tajak-Mura. Wygląda na to, że wykonawcy, czyli najczęściej średnie firmy mają z czego się cieszyć. Będzie dla nich więcej szans na robotę.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej. ZUS podał jej wysokość. Jak obliczyć ją w zależności od formy prowadzonej działalności? Które firmy zyskają w tym roku na zmianach?
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Do „Rzeczpospolitej” zgłosiła się czytelniczka z informacją, że chciała umówić e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okazało się jednak, że nie można tego zrobić z iPhone’a czy MacBooka. ZUS odpowiada, że winę ponosi sam producent tych urządzeń.
Tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą zgłaszać się do Małego ZUS Plus.
Rząd przyjął uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Rezygnuje z planu objęcia wszystkich kolejnych umów zlecenia składkami ZUS niezależnie od osiąganych przychodów.
W najbliższy piątek 31 stycznia upływa termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus oraz na złożenie formularza ZUS IWA za 2024 rok.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Najwięcej przyjętych zgłoszeń zewnętrznych dotyczyło naruszeń związanych z interesami finansowymi Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej – mówi Marcin Malecko, dyrektor zespołu do spraw sygnalistów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Jeśli osoba prowadzi kilka przedsiębiorstw, to mamy do czynienia z kilkoma administratorami. W razie nałożenia kar z RODO ich obroty nie powinny być kumulowane.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Samorząd adwokatów - zawodu zrzeszającego ludzi wszechstronnie wykształconych inspiruje się „Moralnością pani Dulskiej”.
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas