Aktualizacja: 05.02.2016 01:00 Publikacja: 05.02.2016 01:00
Jerzy Kowalski
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Tak było. Nie miał zysków i przepisy eliminowały go z systemu zamówień publicznych. Dlaczego? Po prostu nie mógł wygrywać przetargów, więc nie miał z czego płacić składek społecznych. Jeśli przedsiębiorca nie przedstawił zamawiającemu zaświadczenia o niezaleganiu z płaceniem składek społecznych za pracowników, to był pozbawiany prawa udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. I tak w koło Macieju. Nie będziesz miał jutro, bo nie masz dziś. Oferta odchodziła w niebyt. Pozostawała tylko upadłość i szukanie roboty pod Londynem. No, może nie było aż tak źle. Prawda była trochę bardziej skomplikowana. Naszemu właścicielowi firmy pozornie skazanej na wegetację pozostawała nie tylko nadzieja. Mógł złożyć wniosek. Po prostu poprosić ZUS o rozłożenie zaległych płatności na raty. Od paru tygodni jest lepiej w tym galimatiasie. Nie obowiązuje już pewien przepis, który utrudniał prowadzenie biznesów poszukujących swojego miejsca na rynku zamówieniowym. Jaki to przepis? O nim warto przeczytać w artykule „Czy mogą być składki w ratach" Wojciecha Michalca i Macieja Taraska, specjalistów z zakresu zamówień publicznych z katowickiej Kancelarii Koza-Nessmann-Tajak-Mura. Wygląda na to, że wykonawcy, czyli najczęściej średnie firmy mają z czego się cieszyć. Będzie dla nich więcej szans na robotę.
Nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.
W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych. Zakład uspokaja jednak, że niektóre odmowy mogą mieć źródło w algorytmie systemu i zapewnia, że jako takie zostaną rozstrzygnięte na korzyść przedsiębiorców.
Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.
Przepisy dla przedsiębiorców miały wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Problem w tym, że nowelizacja cały czas czeka na przyjęcie przez rząd.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2024 rok.
Takiego początku roku w tenisie jeszcze nie było, bo dwie gwiazdy, Jannik Sinner i Iga Świątek, grają w Australian Open na zwolnieniu warunkowym z odbywania kary za doping.
Przez lukę w przepisach dane liczącego na poufność sygnalisty mogą poznać osoby nieuprawnione. Prawnicy apelują o nowelizację. Resort rodziny zaleca natomiast, by stosować wykładnię uwzględniającą interes publiczny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Chyba jeszcze nigdy ze strony autorytetów w Polsce nie padło tyle razy publicznie stwierdzenie „nie wiem jak to rozwiązać”.
Rumunia znów musi walczyć o swoją przyszłość.
Cechą wspólną wszystkich wielkich dzieł, wiecznych ksiąg, jest to, że nie poddają się działaniu czasu. Znoszą podział na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, bo powstały z innego materiału, oddychały innym powietrzem. Napisano je z myślą i w obliczu wieczności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas