Reklama
Rozwiń

Minimum zasiłkowe czasem niższe

Pracownicy mają zagwarantowaną najniższą podstawę do naliczenia zasiłku. Jest to równowartość minimalnej płacy po odliczeniu 13,71 proc. tej kwoty. Ale trzeba tu również uwzględnić składniki, które przysługują obok świadczenia.

Publikacja: 08.05.2015 06:20

Pracownik przebywający na chorobowym, opiece lub macierzyńskim otrzymuje z tego tytułu zasiłek. Ustalenie jego wysokości zależy od wynagrodzenia osiągniętego przez etatowca. Często średnia, jaką przyjmujemy do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku, jest zbyt niska. Pracownicy na etacie mają jednak zagwarantowane minimum wynagrodzenia, od którego zostanie naliczony im zasiłek.

- Zatrudniamy pracowników, którzy osiągają wynagrodzenie na poziomie minimalnym. Oprócz pensji zasadniczej otrzymują premie miesięczne pomniejszane za czas choroby i dodatek stażowy, który jest wypłacany w jednakowej wysokości (niezależnie od tego, czy w danym miesiącu podwładny przebywał np. na zwolnieniu lekarskim). Czy wyliczając zasiłek chorobowy należy za każdym razem do podstawy wymiaru zasiłku przyjąć minimalne wynagrodzenie obowiązujące w roku, w którym ustalamy prawo do zasiłku? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
ZUS
Będzie można sprawdzić swojego kontrahenta w ZUS
ZUS
Długi w ZUS liczone w miliardach złotych