Aktualizacja: 12.12.2014 06:50 Publikacja: 12.12.2014 06:50
W pierwszej kolejności egzekucja prowadzona będzie przez dyrektora właściwego oddziału ZUS, a jeżeli okaże się bezskuteczna – zostanie przekazana naczelnikowi urzędu skarbowego
Foto: Rzeczpospolita, Marta Bogacz
Zagraniczny zakład ubezpieczeń społecznych może, nawet po kilku latach, zwrócić się do polskiego przedsiębiorcy o uregulowanie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne pracowników zatrudnianych w przeszłości na terytorium państwa członkowskiego UE właściwego dla tego zakładu. W takiej sytuacji egzekucja zaległych składek oraz odsetek może być prowadzona z majątku przedsiębiorcy położonego na terenie Polski.
Dla przykładu: jeśli polski przedsiębiorca wykonywał w przeszłości na terenie Francji roboty budowlane, przy których zatrudniał polskich pracowników podlegających w tamtym czasie francuskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych, a składek we Francji nie zapłacił, to francuski zakład ubezpieczeń społecznych może zwrócić się do niego o ich uregulowanie wraz z odsetkami. Jeśli nawet przedsiębiorca ten nie prowadzi obecnie żadnej działalności na terenie Francji i nie ma tam żadnego majątku, to francuski zakład ubezpieczeń społecznych, po spełnieniu przesłanek, o których mowa poniżej, może przeprowadzić egzekucję z jego majątku w Polsce.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas