Prowadzę działalność gospodarczą. Opłacałam wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Obecnie otrzymuję zasiłek macierzyński, bo urodziłam dziecko. Wiem, że pracownicy mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku. Czy również przedsiębiorcy mogą wystąpić do ZUS ?o przedłużenie wypłaty tego świadczenia? – pyta czytelniczka.
Tak. Zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje także osobom ubezpieczonym niebędącym pracownikami. Z uprawnienia tego zatem może skorzystać m.in. osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która przestąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek ten może być wypłacany w wypadku urodzenia jednego dziecka maksymalnie przez sześć tygodni. Jest on przyznawany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających jedna po drugiej i będących wielokrotnością tygodnia.
Należy pamiętać, że okres wypłaty dodatkowego zasiłku macierzyńskiego musi przypadać bezpośrednio po zakończeniu jego pobierania za podstawowy okres. Dlatego w celu wypłaty tego świadczenia prowadzący działalność musi złożyć do ZUS pisemny wniosek przed rozpoczęciem korzystania z dodatkowego zasiłku macierzyńskiego. ZUS w komentarzu do ustawy ?o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zamieszczonym na stronie internetowej www.zus.pl) podkreślił, ?że wniosek złożony po upływie tego terminu nie stanowi podstawy do przedłużenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, chyba że niezłożenie go wynikało z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy.
ZUS przypomniał też, że jeżeli ostatni dzień terminu przewidzianego na złożenie wniosku przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wniosek złożony w pierwszym dniu roboczym uznaje się ?za złożony w terminie.
Wyjaśnić też trzeba, że osobom prowadzącym działalność gospodarczą, podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje także zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego, czyli ?w wymiarze do 26 tygodni. Przedsiębiorca musi jednak najpierw wykorzystać sześciotygodniowy dodatkowy zasiłek. Wniosek ?w sprawie wypłaty świadczenia należy również złożyć nie później niż przed rozpoczęciem korzystania z niego. Trzeba ?w nim wskazać okres, w jakim się zamierza korzystać z zasiłku. Zasiłek macierzyński ?za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego może być przyznany ubezpieczonej przez ZUS jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach będących wielokrotnością tygodnia, z których każda nie może być krótsza niż osiem tygodni.
podstawa prawna: art. 1821, art. 1821a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21 poz. 94 ze zm.)
podstawa prawna: art. 29 ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159)
podstawa prawna: § 18, § 18a rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2012 r. poz. 444 ze zm.)