Osobom uprawnionym do zasiłków i świadczeń przedemerytalnych pozostało niewiele czasu na wykazanie ?w ZUS swoich dodatkowych zarobków uzyskanych w poprzednim roku rozliczeniowym (od 1 marca 2013 r. do ?28 lutego 2014 r.). Zasadniczo ten termin mija 31 maja, ale ?w 2014 r. ten dzień przypada na sobotę. Ta zaś – zgodnie z linią orzeczniczą sądów ?– traktowana jest jak dzień wolny od pracy (niedziela lub święto). Dlatego w tym roku termin na złożenie w ZUS informacji o zarobkach upłynie pierwszego roboczego dnia następnego miesiąca, tj. w poniedziałek 2 czerwca.
Dwa limity dochodów
Obowiązek rozliczenia zarobków wynika z tego, że osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, aby je pobierać, nie mogą uzyskiwać nieograniczonych dodatkowych zarobków. ZUS wypłaca im całe świadczenie tylko wtedy, gdy dorabiają nie więcej niż tzw. dopuszczalna kwota przychodu (tj. 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Jeśli przekraczają ten limit, ale ,mieszczą się w drugim progu zarobkowym (granicznej kwocie przychodu, tj. 70 proc. przeciętnej płacy), ZUS zmniejsza świadczenie o kwotę przekroczenia niższego, tj. 25-proc. limitu. To zmniejszenie nie może być jednak zbyt wysokie. Po jego dokonaniu musi bowiem pozostać minimalna gwarantowana przepisami kwota świadczenia do wypłaty. Gdy zaś zarobki przekroczą ten wyższy próg zarobkowy, świadczenie zostaje zawieszone.Wszystkie aktualne limity >patrz tabelka.
Poświadcza płatnik
Ponieważ osoby dorabiające do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych muszą rozliczyć się ze swoich dochodów, obowiązki spadły też na ich pracodawców ?i zleceniodawców. Muszą oni poświadczyć zarobki zatrudnianych świadczeniobiorców.
Przepisy nie nakładają na płatników żadnego terminu. Zaświadczenia te trzeba jednak wystawić na tyle wcześnie, aby ubezpieczony mógł je dostarczyć do ZUS najpóźniej ostatniego dnia maja danego roku (w tym roku – 2 czerwca).
Wystawione zaświadczenie powinien dostarczyć do ZUS dorabiający świadczeniobiorca. Jednak na płatniku (przynajmniej formalnie) też ciąży taki obowiązek, choć nie zawsze musi go wykonać. Jeśli jest pewien, że ubezpieczony dostarczył (lub dostarczy) do ZUS wystawione mu zaświadczenie, nie musi przekazywać odrębnego dokumentu. Na wszelki wypadek może jednak odebrać od ubezpieczonego oświadczenie w tym zakresie.
Bez wzoru, ?ale z wymogami
Przepisy nie przewidują wzoru zaświadczenia, na którym trzeba wykazać przychód osoby uprawnionej. Urzędowego formularza nie opracował również ZUS. Płatnik składek może więc poświadczyć zarobki osoby ubezpieczonej w dowolnej pisemnej formie. Zaświadczenie powinno jednak zawierać określone elementy cechujące każdy dokument oraz takie, które umożliwią prawidłowe rozliczenie przez ZUS wykazanego w nim przychodu. Konieczne jest zatem zamieszczenie danych identyfikujących:
- ?osobę uprawnioną do świadczenia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości, PESEL),
- ?firmę, która ją zatrudniała (tj. dane płatnika – nazwę, adres siedziby).
Warto też umieścić w zaświadczeniu symbol i numer świadczenia/zasiłku przedemerytalnego.
Główna część tego dokumentu to oczywiście wykazanie przychodu osoby ubezpieczonej, o czym piszemy szczegółowo niżej.
Wystawiony dokument trzeba opatrzyć pieczątką firmową, a także podpisem oraz pieczątką imienną osoby upoważnionej, która go sporządziła.