Aby uniknąć konieczności opłacania wyższego ZUS, przedsiębiorcy powinni studiować decyzje, jakie wydają oddziały ZUS. Dostępne są one w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej centrali ZUS w zakładce „Interpretacje".
Indywidualne ?interpretacje
Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej bądź do państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji. Odnosić się to może do zakresu ?i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne – w jego indywidualnej sprawie. Wniosek może dotyczyć zdarzenia obecnego albo przyszłego (art. 10 ustawy ?z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm., dalej ustawa o swobodzie działalności).
ZUS wydaje interpretacje indywidualne w zakresie:
- ?obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
- ?zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Emerytur Pomostowych,
- ?podstawy wymiaru tych składek (art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tekst jedn. DzU ?z 2013 r., poz. 1442 ze zm., dalej ustawa o sus).
Ulgowe składki społeczne (wyłącznie) mogą opłacać osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą, które łącznie spełniają warunki:
- ?nie prowadzą lub nie prowadziły takiej działalności w ciągu ?60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem wykonywania „ulgowej" działalności,
- ?obecnej „ulgowej" działalności nie świadczą na rzecz pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia jej wykonywania, w bieżącym bądź w poprzednim roku kalendarzowym, realizowały na podstawie stosunku pracy/spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres „ulgowej" działalności (art. 18a ustawy o sus).
Przez dwa lata
Indywidualnym przedsiębiorcom, którzy sprostali obu wymogom, przysługuje prawo odprowadzania niskich składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wynoszącej przynajmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2014 r. od 504 zł. Uprawnienie to należy się im przez 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności.
Obowiązują wyłączenia
Po pierwsze: przywilej ten nie dotyczy osób, które już prowadzą bądź w ciągu 60 miesięcy przed startem działalności prowadziły ją:
- ?na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
- ?jako twórcy lub artyści,
- ?w zakresie wolnego zawodu ?w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub z której osiągali przychody ?z działalności gospodarczej ?w pojęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- ?jako wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
- ?jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej,
- ?jako osoba prowadząca niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół zgodnie z przepisami ?o systemie oświaty.
Po drugie: zainteresowani nie mogą wykonywać w działalności identycznych czynności, co świadczą bądź świadczyli w stosunku pracy/spółdzielczego stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy.