Tak 22 lipca 2013 r. uznał gdański oddział ZUS (DI/100000/451/ 910/2013).

Tymczasem nie ma takiego obowiązku, gdy na wstępne badania medyczne kieruje się pracowników. Wówczas uznaje się, że świadczenie jest wolne od składek, gdyż jest to obowiązek pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wstępne badanie

Rekrutowanych zleceniobiorców przedsiębiorca wysyłał na finansowane przez siebie wstępne badania lekarskie: niektórych przed nawiązaniem umowy cywilnej, a innych już podczas jej trwania. Posunięcie to uzasadniał charakter powierzanych czynności. Osoby te przedstawiają mu rachunki za przeprowadzone badania, a on zwraca im za to pieniądze.

Powziął jednak wątpliwość, czy takie przysporzenie stanowi dla zleceniobiorców przychód podlegający ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jego zdaniem należy od niego odprowadzać składki ZUS. Argumentował, że pracodawca ma obowiązek ponosić koszt wstępnych i innych badań lekarskich zatrudnionych w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej (art. 229 § 6 kodeksu pracy). Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu przez niego wyznaczonym (art. 304 § 1 k.p.). Jednak żadne przepisy nie nakazują zatrudniającemu sponsorować badań lekarskich zleceniobiorców.

Bez prawa do ulgi

ZUS zgodził się z przedsiębiorcą. W decyzji jego oddział w Gdańsku potwierdził, że wartość takiego świadczenia trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przychodami zleceniobiorcy są bowiem wszelkie wypłaty ?z racji umowy-zlecenia z wyjątkiem wyłączonych z tej podstawy zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU ?nr 161, poz. 1106 ze zm.). Rozporządzenie to stosujemy odpowiednio do zleceniobiorców (§ 5 ust. 2), a brakuje w nim zwolnienia dotyczącego kosztów wstępnych badań lekarskich wykonawców cywilnych. Nie ma przy tym znaczenia, czy zamawiający deleguje zleceniobiorców na badania jeszcze przed zatrudnieniem, czy już podczas niego. Nieistotna jest też forma dofinansowania przez niego tych kosztów (uprzednia dotacja albo zwrot kosztów). Opisane świadczenia udostępnione zleceniobiorcom są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym.