Pracownik musi rozwiązać dotychczasową umowę, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej. Jeśli jednak wróci do tych samych obowiązków, ZUS zawiesi wypłatę tego świadczenia.

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa >>patrz ramka. Jednym z nich jest rozwiązanie umowy o pracę.

Świadczenie to przysługuje osobie, która:

Zawieszone prawo

Osoba uprawniona do emerytury pomostowej może zarobkować. Jeśli jednak podejmie pracę w szczególnych warunkach wymienioną w załączniku nr 1 do ustawy lub tę o szczególnym charakterze wskazaną w załączniku nr 2 do ustawy, to ZUS zawiesi wypłatę świadczenia niezależnie od wysokości osiąganych z tego tytułu przychodów.

Przykład

Pan Stanisław nabył prawo ?do emerytury pomostowej od ?5 stycznia 2014 r. Od 1 lutego 2014 r. podjął zatrudnienie ?w tym samym zakładzie ?w charakterze portiera. Uzyskuje ?z tego tytułu przychód ?w wysokości 2000 zł (mniej niż ?70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Podjęcie przez zainteresowanego innej pracy niż „szczególna" ?nie spowoduje zawieszenia przez ZUS prawa do tego świadczenia.

Przykład

Pani Krystyna od 1 czerwca ?2013 r. jest uprawniona ?do emerytury pomostowej. ?Od 1 stycznia 2014 r. ponownie podjęła pracę o szczególnym charakterze jako pracownik personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii ?w warunkach ostrego dyżuru. Uzyskuje z tego tytułu przychód ?w wysokości nieprzekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Mimo to ZUS zawiesił jej wypłatę emerytury pomostowej. Tę pracę wymienia bowiem pkt 24 załącznika nr 2 do ustawy pomostowej.

Prawo do emerytury pomostowej może również ulec zawieszeniu na wniosek emeryta zgłoszony w trybie art. 103 ?ust. 3 ustawy emerytalnej.

W zależności ?od zarobków

Przychód osiągany z tytułu innej pracy niż „szczególna" może natomiast wpływać na to, że ZUS zawiesi emeryturę pomostową albo zmniejszy świadczenie do wypłaty. W tym zakresie zastosowanie mają obowiązujące zasady zarobkowania przez osoby uprawnione do wcześniejszej emerytury, określone w art. 103 ust. 1–3 ?i art. 104–106 ustawy emerytalnej.

Po pierwsze, emerytura ulega zawieszeniu – i to bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu – gdy emeryt kontynuuje zatrudnienie, w trakcie którego nabył prawo do świadczenia, bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy (art. 103a ustawy).

Gdy zaś świadczeniobiorca rozstał się ze swoim pracodawcą i podjął pracę inną niż w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, to nawet jeśli ponownie zatrudnił się ?u swojego pracodawcy, o prawie do emerytury decyduje wyłącznie wysokość osiąganych zarobków osiąganych z tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. stosunku pracy, umowy-zlecenia czy prowadzonej działalności).

Świadczenie wypłacane jest w pełnej wysokości pod warunkiem, że miesięczny przychód nie przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 marca 2014 r. – 2676,40 zł). Jeśli zarobki są wyższe od tego limitu, ale nie przekraczają wyższego progu równego 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od ?1 marca 2014 r. – 4970,40 zł), ZUS wypłaca emeryturę pomostową zmniejszoną o kwotę przekroczenia niższego progu zarobkowego, nie więcej jednak niż o maksymalne zmniejszenie (od 1 marca 2014 r. – 557,91 zł). Po przekroczeniu wyższego progu ZUS zawiesza świadczenie.

Siedem warunków do spełnienia

Przesłanki nabycia i utraty prawa do emerytury pomostowej określają przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm.). Zgodnie z art. 4 ?tego aktu prawo do świadczenia przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: