Pobierałem wcześniejszą emeryturę od 2 listopada 2008 r. ZUS zawiesił jej wypłatę, ponieważ mój przychód przekraczał 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i nie rozwiązałem stosunku pracy. Powszechny wiek emerytalny ukończyłem 2 listopada 2013 r. i na mój wniosek ZUS zdecydował o ponownym ustaleniu i wznowieniu wypłaty świadczenia. Czy na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. przyjętej przez Sejm i Senat mogę starać się o wypłatę zawieszonej emerytury? Czy powinienem czekać na jej wejście w życie, czy mogę składać wniosek już teraz? – pyta czytelnik.

Ustawa zacznie obowiązywać po upływie ?14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wnioski o wypłatę zaległych świadczeń zainteresowani powinni składać do ZUS nie wcześniej niż od tej daty. Dopiero wtedy organ rentowy rozpocznie ich załatwianie. Wcześniejsze złożenie podania nie przyspieszy terminu jego rozpatrzenia i nie wpłynie na wysokość kwoty odsetek od zaległej emerytury.

Wypłata tylko na bieżąco

Po tym, jak 13 listopada 2012 r. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 2/12), emeryci mogli składać do ZUS wnioski o przywrócenie prawa do wypłaty emerytury. ZUS przywracał ją od daty ogłoszenia wyroku ?TK w Dzienniku Ustaw, tj. od 22 listopada ?2012 r. (DzU z 2012 r., poz. 1285).

Trzymając się opinii Rządowego Centrum Legislacji, stwierdzającej, że wyrok TK ?nie działa wstecz, ZUS nie zgadzał się na wypłatę wyrównania emerytur od 1 października ?2011 r. Podjął wypłatę zawieszonych świadczeń na bieżąco, jeżeli emeryt złożył wniosek w ciągu miesiąca od ogłoszenia wyroku TK, czyli do 22 grudnia 2012 r.

Odzyskane prawa

Sejm i Senat przyjęły ustawę z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Wypłata zawieszonej emerytury od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. z odsetkami będzie przysługiwała emerytom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

Przykład

Pan Kazimierz pobierał wcześniejszą emeryturę ?od 1 października 2008 r. ZUS zawiesił jej wypłatę ?od 1 października 2011 r., bo pan Kazimierz ?nie rozwiązał stosunku pracy. Zainteresowany ukończył powszechny wiek emerytalny 2 października 2013 r. Na swój wniosek uzyskał decyzję ZUS?o ponownym ustaleniu i wznowieniu wypłaty świadczenia. Przysługuje mu zawieszona emerytura wraz z odsetkami. W tej sprawie musi jednak złożyć kolejny wniosek do ZUS.

Emerytom, którzy do 31 października ?2011 r. nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet albo 65 lat dla mężczyzn), ZUS ustali kwotę zawieszonego świadczenia po rozliczeniu emerytury za lata 2011 i 2012 na zasadach określonych ?w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach ?z FUS. W związku z tym osoby te muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o wysokości przychodów, jakie osiągnęli w trakcie tych dwóch lat. Organ rentowy porówna je z obowiązującymi w tym czasie progami zarobkowymi i ustali prawo do świadczenia

Zbyt wysokie zarobki

Gdy przychody osoby ubiegającej się o wypłatę zawieszonej emerytury, która do 31 października 2011 r. nie osiągnęła pełnego wieku emerytalnego, przekroczyły w tym czasie ?130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie będzie się jej należało wyrównanie zawieszonego świadczenia.

Przykład

Pan Jan pobierał wcześniejszą emeryturę od 1 września 2008 r. ZUS zawiesił mu jej wypłatę od 1 października 2011 r., gdyż nie rozwiązał stosunku pracy oraz osiągany przez niego przychód przekraczał 130 proc. przeciętnej płacy. Zainteresowany ukończył powszechny wiek emerytalny 2 września 2013 r. ?i uzyskał na wniosek decyzję ZUS o ponownym ustaleniu i wznowieniu wypłaty emerytury. ?Nie przysługuje mu jednak prawo do wypłaty zawieszonego świadczenia, ponieważ w tym okresie osiągał zbyt wysokie przychody.

Emeryci, którzy wywalczyli wypłatę zawieszonej emerytury na podstawie prawomocnego wyroku sądu, w którym nie orzekł on o odsetkach albo oddalił roszczenie o odsetki, mogą obecnie złożyć wniosek o ich wypłatę od zasądzonej kwoty do dnia:

Zatem u osób, które na podstawie wyroku sądowego otrzymały już zaległe świadczenie, odsetki będą liczone tylko do dnia jego wypłaty. Natomiast u tych, którzy nie odwoływali się od decyzji ZUS o zawieszeniu wypłaty emerytury, odsetki będą liczone do dnia wejścia ?w życie ustawy.