MIĘDZY UMOWAMI

TAK.

Ponieważ przerwa między obecnym a poprzednim zatrudnieniem nie przekroczyła 30 dni (wyniosła 30 dni), a łączny okres ubezpieczenia trwa co najmniej 30 dni, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za cały okres niezdolności do pracy.

Pracownik, jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio do wynagrodzenia, do którego pracownik zachowuje prawo łącznie do 33/14 dni w roku kalendarzowym na podstawie art. 92 k.p. 30-dniowy okres zatrudnienia nie musi wynikać wyłącznie z trwającej obecnie umowy. Do okresu wyczekiwania wlicza się też wcześniejsze podleganie ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeśli od ustania poprzedniego ubezpieczenia do czasu ponownego objęcia nim upłynęło nie więcej niż 30 dni. Obejmuje to również okres ubezpieczenia społecznego rolników.

ETAT PO BEZROBOCIU

NIE.

Okres choroby, za który podwładny nie dostanie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, bo przypada w czasie wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych, traktowany jest jak okres ubezpieczenia chorobowego i podlega wliczeniu do 30-dniowego okresu wyczekiwania. Tym samym pracownik nie otrzyma zasiłku chorobowego za niezdolność do pracy, która przypada na okres wyczekiwania. Jeżeli jednak czas niezdolności do pracy wykracza poza okres wyczekiwania, to za każdy dzień choroby przypadającej od 31. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, podwładnemu przysługuje wynagrodzenie chorobowe przez 14/33 dni, a następnie zasiłek chorobowy.

Od 13 do 18 czerwca br. pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego, gdyż nie posiadała wymaganego 30-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego. Nabyła prawo do wynagrodzenia chorobowego od 31. dnia podlegania temu ubezpieczeniu (okres od 13 do 18 czerwca br. jest traktowany na równi z ubezpieczeniem chorobowym), tj. od 19 czerwca do 2 lipca br. (14 dni) oraz do zasiłku chorobowego od 3 do 8 lipca br.

NA URLOPIE WYCHOWAWCZYM

NIE.

Okres pobytu na urlopie wychowawczym stanowi, co prawda, przerwę w ubezpieczeniu chorobowym, ale pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia choroby. Posiada bowiem wymagany 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Okresem tym jest ubezpieczenie chorobowe, któremu pracownica podlegała przed urlopem wychowawczym.

Odrębnie traktuje się przerwy w ubezpieczeniu chorobowym dłuższe niż 30-dniowe, jeżeli spowodowane były urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. W tym wypadku okresy ubezpieczenia przypadające przed przerwą dolicza się do okresów ubezpieczenia chorobowego. Miesięcy i lat urlopów wychowawczego i bezpłatnego nie zalicza się jednak do okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

ABSOLWENT I POSEŁ

NIE.

W pewnych przypadkach prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi bez okresu wyczekiwania, a więc nawet od pierwszego dnia zatrudnienia. Ma to miejsce wtedy, gdy pracownik:

Przykład

11 czerwca br. z pracownikiem podpisano umowę o pracę na czas nieokreślony od 12 czerwca br. Przed jej podpisaniem podwładny przez 2 lata nigdzie nie pracował. 13 czerwca w drodze do pracy uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku czego dostał zwolnienie lekarskie od 13 czerwca do 22 lipca br. Zdarzenie to ZUS uznał za wypadek w drodze z domu do pracy.

Brak okresu wyczekiwania nie wpływa na prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego. Ponieważ zachorowanie nastąpiło wskutek wypadku w drodze do pracy, podwładnemu przysługuje wynagrodzenie chorobowe bez okresu wyczekiwania, a więc od pierwszego dnia niedyspozycji. Od 13 czerwca do 15 lipca ma on prawo do wynagrodzenia chorobowego, a od 16 do 22 lipca do zasiłku chorobowego.

JAK OBLICZYĆ

NIE.

Okres 10-letniego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego nie dotyczy wszystkich. Wolno go zastosować tylko wobec osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, a więc pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych albo odbywających służbę zastępczą.

Do 10-letniego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego wlicza się okresy:

Nie musi to być czas nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zatem do 10 lat wlicza się poprzednie okresy, bez względu na długość przerw między nimi.

Nie należy natomiast wliczać okresów:

Podstawa prawna:

art. 4, art. 33-34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.

art. 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.