Organy podatkowe przyjmują, że karta przedpłacona (patrz ramka) to swoisty rodzaj karty płatniczej. Podobnego zdania jest ZUS. A to oznacza, że z punktu widzenia składkowego, nawet jeśli w kosztach zakupu takiej karty partycypuje pracownik, to i tak nie skorzysta ona ze zwolnienia składkowego na podstawie § 2 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).

Innego zdania jest Sąd Najwyższy. Dlatego w razie uzasadnionych wątpliwości związanych z zasadami korzystania ze zwolnień składkowych lepiej wystąpić o indywidualną interpretację składkową. I jeśli będzie taka potrzeba, prawidłowość jej rozstrzygnięcia poddać ocenie sądu.

Jaki był problem

Z wnioskiem o interpretację składkową wystąpił płatnik, który chciał uzyskać wiążącą informację, czy musi pobierać składki od przyznanych pracownikom kart przedpłaconych sfinansowanych ze środków obrotowych firmy, za którą zatrudnieni ponoszą częściową odpłatność (5 proc.). Możliwość uzyskania takiego świadczenia pozapłacowego przewiduje regulamin wynagradzania.

Zgodnie z nim dopłata do karty jest potrącana bezpośrednio z wynagrodzenia obdarowanego pracownika, a jej wartość, pomniejszana o kwotę udziału zatrudnionego, doliczana jest do przychodu podwładnego.

Płatnik twierdził, że od tych korzyści nie musi potrącać składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. A to dlatego, że karty są świadczeniem częściowo odpłatnym, a korzyść ta wynika z wewnątrzzakładowych przepisów – regulaminu wynagradzania. Dlatego też powinno ono korzystać ze zwolnienia składkowego na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2008 r. (II UK 172/07), który stwierdził, że każde przysporzenie majątkowe, wypłacane pracownikom przez pracodawcę na podstawie aktów lub przepisów prawa pracy, podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego).

Z opinią płatnika nie zgodził się organ rentowy. W wydanej 15 lutego 2013 r. decyzji (WPI/ 200000/451/109/2013)

ZUS mówi nie

ZUS stwierdził, że stanowisko płatnika jest nieprawidłowe. Zdaniem ZUS ze zwolnienia składkowego na podstawie pkt 26 rozporządzenia składkowego korzystają korzyści materialne, jeżeli wynikają z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu oraz mają formę niepieniężnego zakupu po cenach niższych niż detaliczne lub formę usług, a pracownik poniósł za nie częściową, choćby symboliczną, odpłatność.

Karta przedpłacona to rodzaj karty płatniczej zasilanej do określonej wartości. Skoro jest środkiem płatniczym, za pomocą którego pracodawca zapewnia podwładnym dostęp do pieniędzy, to należy ją uznać za świadczenie pieniężne – uważa ZUS. To z kolei uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia składkowego określonego w pkt 26 rozporządzenia składkowego – konkluduje organ rentowy.

Źródło finansowania

Karty przedpłacone (relaks/kultura/wakacje) można finansować ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w zakresie działalności socjalnej. Polega ona bowiem na świadczeniu m.in. ulgowych usług i świadczeń dotyczących wypoczynku krajowego bądź zagranicznego, a także zaspokajaniu potrzeb kulturalno-oświatowych, sportowo-rekreacyjnych osób uprawnionych.

Wartość kart i ich doładowań trzeba jednak zróżnicować i uzależnić od sytuacji materialnej, życiowej czy rodzinnej pracownika i jego rodziny lub innej osoby mogącej korzystać z zasobów funduszu.

Jeśli pracodawca zdecyduje się sfinansować karty przedpłacone ze pieniędzy zfśs, przychody te będą wyłączone z podstawy wymiaru składek na ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego. Szef nie będzie musiał też odprowadzać od nich zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, pod warunkiem, że obdarowany podwładny otrzyma kartę/karty do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

>ELEKTRONICZNE ROZLICZENIA

Karta przedpłacona zapewnia użytkownikowi (np. pracownikowi) środki bez konieczności fizycznego wydawania pieniędzy, czy znaków legitymacyjnych, za które może on nabyć daną rzecz czy usługę. Przykładowo, karta rozrywkowa (np. Ticket Culture) otwiera podwoje galerii, muzeów, teatrów, filharmonii, kin, oper.

Z kolei kartę wypoczynkową (np. Ticket Relax) można zrealizować w dowolnie wybranych ośrodkach sportowo-rekreacyjnych, np. na basenie, siłowni, spa, klubie fitness, tanecznym czy korcie tenisowym. Z technicznego punktu widzenia karta ta jest bardzo zbliżona do powszechnej debetowej.

Dlatego zdaniem organów podatkowych należy ją uznać za świadczenie pieniężne. Nie można jednak utożsamiać jej z bonem czy talonem lub innym znakiem uprawniającym do wymiany na usługę lub towar. Karta ta nie służy bowiem do płacenia w określonych sieciach handlowych. Płacąc za jej pośrednictwem, nie ma też – tak jak przy bonie czy talonie – obowiązku kupienia towaru za określoną kwotę wynikającą z nominału talonu.

KIEDY ZWOLNIENIE

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego ze składek zwolnione są korzyści materialne dla pracowników, uprawniające ich do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług albo umożliwiające korzystanie z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

Prawo do nich musi jednak wynikać z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.

Zatem z ulgi składkowej korzystają jedynie te przychody, które łącznie spełniają następujące wymagania:

- korzyści przewiduje układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub przepisy o wynagradzaniu,

- mają postać niepieniężną (formę zakupu po cenach niższych niż detaliczne lub usługi),

- mają materialny charakter, a więc nie stanowią ekwiwalentu w formie pieniężnej.

Na tej podstawie wolne z oskładkowania są m.in. przekazywane przez szefa bilety okresowe uprawniające do przejazdów środkami lokomocji lub tzw. legitymacje zniżkowe uprawniające do ulgi przejazdowej).