Lekarz potwierdza

- Z powodu ogłoszenia upadłości od 1 kwietnia br. spółka rozwiązała ze mną umowę o pracę. Jestem w piątym tygodniu ciąży. Czy mogę ubiegać się o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, jeżeli jestem poniżej trzeciego miesiąca ciąży? Czy podstawa wymiaru zasiłku jest ograniczona?

Prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego powstaje bez względu na to, w którym tygodniu/miesiącu ciąży kobieta została zwolniona (może to być np. drugi tydzień, drugi miesiąc). Warunkiem jest to, aby lekarz stwierdził stan ciąży w okresie zatrudnienia.

Zarówno zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, jak i ten w wysokości zasiłku macierzyńskiego wypłaca ZUS i przysługują one w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru.

Różnica w wysokości podstawy będzie znacząca dla kobiet osiągających wysokie zarobki w okresie przyjmowanym do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Stracą panie będące na zwolnieniu lekarskim i pobierające zasiłek chorobowy, gdyż podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia nie może być wyższa od kwoty 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych.

Kwota ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zmienia się co trzy miesiące (w trzecim miesiącu kwartału). Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału. Dla osób chorujących od 1 marca do maja br. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia będzie obliczona po jej ograniczeniu do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za IV kwartał 2012 r., tj. 3690,30 zł.

W lepszej sytuacji są ciężarne korzystające z zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, gdyż w stosunku do osób pobierających to świadczenie nie stosuje się tego ograniczenia.

Jakie zasady

- Czy przebywając na zasiłku chorobowym (w ciąży) po rozwiązaniu umowy o pracę w związku z upadłością zakładu mogę ubiegać się o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Nie

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego ZUS wypłaca pracownicy, która została zwolniona w okresie ciąży z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia. Zasiłek ten wypłaca się do dnia porodu. Jego przyznanie i wypłata następuje na podstawie:

- zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku stwierdzającego stan ciąży w okresie zatrudnienia,

- świadectwa pracy lub innego dokumentu potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

- oświadczenia pracownicy, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia,

- zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia wystawionego przez byłego pracodawcę na druku ZUS Z-3.

Zatem przy tego rodzaju zasiłku nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, gdyż zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego przyznawany jest kobietom w ciąży, które na skutek upadłości lub likwidacji zakładu pozostają bez środków do życia, a jednocześnie nie są chore. Spokojnie mogą oczekiwać porodu, otrzymując z ZUS zasiłek odpowiadający wysokości zasiłku macierzyńskiego

Jeżeli pracownice w ciąży, z którymi firma rozstała się w wyniku jej likwidacji (upadłości), chorują, a więc otrzymują od lekarza leczącego zwolnienie lekarskie ZUS ZLA, mają prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek ten przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Tylko jedna aktywność

- Od 1 lutego 2012 r. do 31 marca br., tj. do dnia ustania zatrudnienia wskutek likwidacji pracodawcy, podlegałam ubezpieczeniu społecznemu z tytułu zatrudnienia. Od 1 grudnia 2012 r. prowadzę też własną firmę. Od ustania zatrudnienia, tj. od 1 kwietnia br., zostałam objęta ubezpieczeniem społecznym i chorobowym z racji prowadzenia działalności gospodarczej. Jestem w szóstym tygodniu ciąży. Czy mogę ubiegać się o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Z pracownicą będącą w ciąży umowa o pracę nie może zostać rozwiązana z wyjątkiem sytuacji, gdy następuje upadłość lub likwidacja pracodawcy. Pracownica, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Uprawnienia do tego świadczenia przysługują osobie, która nie wykonuje innego zatrudnienia lub innej aktywności zawodowej. U czytelniczki będącej w ciąży umowa o pracę została rozwiązana z powodu likwidacji pracodawcy, ale wykonuje ona inną działalność zarobkową, która daje ochronę ubezpieczeniową. Wówczas nie jest potrzebna ochrona przewidująca prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, dlatego taka kobieta nie ma prawa do tego świadczenia.