Kwoty potrącone przez pracodawcę czy uiszczone samodzielnie do ZUS dają wymierne korzyści podatkowe.
Wpłaty do ZUS
Zgodnie z ustawą o PIT składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych są odliczane od dochodu. Pracownik nie powinien mieć większych kłopotów z przeprowadzeniem tej operacji, bo kwotę potrąconych składek płatnik ma obowiązek wykazać w przekazywanej mu informacji PIT-11.
Prawo do preferencji przysługuje także samozatrudnionym. Mogą oni odliczyć samodzielnie zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe swoje oraz osób z nim współpracujących. Tutaj warunek jest jeden: kwoty te nie mogły być wcześniej zaliczone do kosztów podatkowych.
Takie prawo przysługuje też podatnikom, którzy w 2012 r. pracowali za granicą i jednocześnie muszą się rozliczyć z polskim fiskusem. Możliwość odliczenia zagranicznych składek w polskim PIT uzależniona jest m.in. od zapłaty ich zgodnie z przepisami obowiązującymi w państwie członkowskim UE, państwie należącym do EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej.
– Oznacza to, że nie mogą być odliczane składki zapłacone w innych krajach, np. azjatyckich – wyjaśnia Izabela Ukonu, starszy konsultant w Accreo Sp. z o.o.
Takie rozliczenie może okazać się trudne technicznie. Jak zauważa Izabela Ukonu, pracownicy zatrudnieni przez pracodawcę zagranicznego najczęściej nie otrzymują informacji o wysokości zapłaconych przez niego składek.
– Pomocne w takiej sytuacji może okazać się skorzystanie z zagranicznych dokumentów podobnych do polskiego tzw. paska wynagrodzenia – mówi ekspert.
Jeśli ich nie ma, warto odpowiednio wcześniej wystąpić z prośbą o przekazanie takich informacji. Należy też ustalić, jaka część składek zapłaconych za granicą odpowiada polskim składkom.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne są odliczane od podatku, ale do pewnego limitu.
Częściowe ograniczenie
– Podatnik będzie mógł odliczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składek, jeżeli faktycznie je zapłacił w trakcie roku podatkowego – wyjaśnia Michał Dec, doradca podatkowy, radca prawny, partner w kancelarii KNDP Kolibski,Nikończyk, Dec&Partnerzy.
Jak podkreśla ekspert, możliwe jest odliczenie wszystkich składek zapłaconych w roku podatkowym przez podatnika, nawet zaległych, dotyczących wcześniejszych lat podatkowych, jeżeli w tamtym okresie nie zostały zapłacone. Pracownicy odliczają składkę zdrowotną, bazując na PIT-11.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl
Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w KPMG
Prowadzący działalność gospodarczą, rozliczając składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w zeznaniu podatkowym, muszą pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Należy zaznaczyć, iż składki płacone na własne ubezpieczenia społeczne podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w ciągu roku lub odliczyć je od dochodu w zeznaniu rocznym. Przy czym składek zaliczonych do kosztów nie może ponownie odliczyć od dochodu. Składki zapłacone na własne ubezpieczenie zdrowotne nie stanowią kosztów podatkowych. Przedsiębiorca ma prawo odliczyć je od podatku w wysokości nieprzekraczającej 7,75 proc. podstawy wymiaru. Trzeba pamiętać, że składki podlegają odliczeniu w zeznaniu za ten rok, w którym zostały faktycznie zapłacone, niezależnie od tego, jakiego okresu dotyczą.