Hospicjum to nie szpital, choć zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską nieuleczalnie chorym, którym lekarze nie dają szans na wyzdrowienie ani na znaczne przedłużenie życia.

Trafiają tam też osoby ubezpieczone w ZUS jako pracownicy, zleceniobiorcy lub prowadzący pozarolniczą działalność. Jeśli na czas pobytu otrzymają zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, przysługuje im prawo do zasiłku chorobowego.

- Pracownik (42 lata) 3 stycznia br. miał wypadek komunikacyjny. Jego żona dostarczyła nam zwolnienia lekarskie wystawione przez szpital na okres od 3 stycznia do 8 marca br. Zwolnienia te obejmują 60 dni pobytu w szpitalu i 6 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie na okres od 9 marca do 7 kwietnia br. zostało wystawione przez hospicjum. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

– pyta czytelnik.

Wypłata zasiłku chorobowego ma na celu zapewnienie ubezpieczonemu środków do życia w okresie utraty wynagrodzenia za pracę z powodu niezdolności do wykonywania obowiązków.

Świadczenie to przysługuje nie tylko za czas choroby, ale również niezdolności do pracy z powodu:

1) odosobnienia w związku z decyzją wydaną na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach,

2) przebywania w:

- stacjonarnym zakładzie leczenia odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,

- stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,

- poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.

Najpierw ze środków firmy

To pracodawca musi opłacić pierwsze dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi za 33 dni w danym roku. Krótszy, bo 14-dniowy limit, dotyczy osób, które ukończyły 50 lat w roku poprzedzającym chorobę lub wcześniej.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje w wysokości:

- 80 proc. podstawy wymiaru (chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy – np. regulamin wynagradzania – przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu) – za czas choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- 100 proc. podstawy wymiaru – za czas niezdolności do pracy powstałej na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży, jak również niezdolności do pracy powstałej w wyniku poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi ich pobrania.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego się nie zmieni, jeśli pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego przebywa na szpitalnym oddziale.

Mniej za szpital

Zasiłek chorobowy z ogólnego stanu zdrowia przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli jednak w okresie choroby pracownik przebywa w szpitalu, to świadczenie za dni pobytu na oddziale przysługuje w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej).

100-proc. świadczenie przysługuje również za czas pobytu na oddziale, tylko w okolicznościach wskazanych w art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej, tj. wtedy, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby:

- przypada w okresie ciąży,

- powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,

- jest następstwem wypadku przy pracy,

- ma związek z chorobą zawodową,

- powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Opieka nie zawsze na oddziale

Gdy w okresie choroby (z ogólnego stanu zdrowia) pracownik przebywa w innym miejscu niż szpital, przysługuje mu zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Choć będąc w hospicjum czy w domu opieki społecznej, również ma zapewnioną całodobową opiekę, to świadczenia za czas pobytu w tych ośrodkach nie należy ustalać w niższej wysokości, tak jak jest to w przypadku pobytu w szpitalu. To samo dotyczy niezdolności do pracy przypadającej na czas pobytu w sanatorium.

Pracownik czytelnika uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Z tego powodu od 3 stycznia br. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wynagrodzenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu (33 dni) przysługiwało mu w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Od 34. dnia należy mu się zasiłek chorobowy.

Za dni pobytu na szpitalnym oddziale, tj. od 5 lutego do 2 marca br., należy mu wypłacić zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Natomiast za okres poszpitalny (od 3 do 8 marca) oraz za dni przebywania w hospicjum (tj. od 9 marca do 7 kwietnia br.) przysługuje mu zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Ważne oznaczenie na zwolnieniu

Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, stwierdzające pobyt ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej wystawia się w dniu wypisania go z tego zakładu.

Tak wskazuje § 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.). Załącznik do tego rozporządzenia – wzór formularza ZLA – zawiera pouczenie, że w polu 15 tego druku należy wpisać liczbę dni pobytu w szpitalu.

Jednak tego pola nie należy wypełniać w przypadku pobytu ubezpieczonego w innych niż szpital stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej. W zaświadczeniu wystawionym przez lekarza z hospicjum czy sanatorium powinno ono zatem pozostać puste. W przeciwnym wypadku dojdzie do błędnego ustalenia wysokości zasiłku chorobowego w wysokości 70 proc., zamiast 80 proc. podstawy wymiaru.