Orzeczenie o niepełnosprawności nie wpływa na to, jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca. Sytuacja zmieniłaby się, gdyby uzyskał on rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Prawo do takiego świadczenia może mu jednak przysługiwać po spełnieniu warunków dotyczących m.in. stażu pracy oraz uznania, że w jakimś stopniu jest niezdolny do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie.

Osoby uprawnione do emerytury lub renty mogą skorzystać z uprzywilejowanych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a raczej ze zwolnienia z obowiązku ich opłacania. Takie prawo mają wówczas, gdy jednocześnie pracują na podstawie umowy o pracę oraz kontraktu cywilnego, do którego mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Nie ma wówczas zastosowania ograniczenie, że przychody ze zlecenia są wolne od składek społecznych tylko wówczas, gdy wynagrodzenie z umowy o pracę jest przynajmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Od przychodów osiąganych przez emeryta lub rencistę ze zlecenia nie trzeba potrącać składek na ubezpieczenia społeczne niezależnie od etatu i pensji z angażu. Jedyną obowiązkową składką z umowy cywilnej jest zdrowotna. 

Zobacz serwisy:

» Dobra Firma » Kadry i płace » ZUS » Składki ZUS » Niepełnosprawni

» Dobra Firma » Kadry i płace » Niepełnosprawny w firmie

» Dobra Firma » Kadry i płace » ZUS » Składki ZUS » Kto i od jakiej umowy płaci składki » Umowa zlecenia