- Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 8 września 2011. Lekarz wystawił je w pierwszym dniu choroby, ale podwładny przyniósł je dopiero 14 września. Za pierwsze dwa dni ma prawo do wynagrodzenia chorobowego z art. 92 kodeksu pracy, a za pozostałe do zasiłku chorobowego. Czy to drugie świadczenie mamy obniżyć o 1/4 z uwagi na opieszałość pracownika?
W tej sytuacji pracownik nie poniesie konsekwencji, mimo że nie dotrzymał ustawowego terminu na dostarczenie zaświadczenia. Powinien je złożyć w firmie najpóźniej 9 września, czyli w ciągu siedmiu dni od dnia jego wydania (nie liczymy tutaj daty wystawienia zwolnienia przez lekarza). Mimo że zrobił to z opóźnieniem, zwolnienie jest zbyt krótkie na ukaranie go przez obniżenie zasiłku o 25 proc.
Zastosowanie takiej sankcji jest uwarunkowane nie tylko datą złożenia dokumentu u pracodawcy, ale również okresem, na jaki została orzeczona niezdolność do pracy. Obniżenie zasiłku o 1/4 nie dotyczy bowiem świadczenia za wszystkie dni zwolnienia lekarskiego. Stosujemy je począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy (określonej na ZUS ZLA) do dnia jego dostarczenia pracodawcy. Zatem nie mamy takiej możliwości, gdy okres zwolnienia nie przekracza siedmiu dni.
Trzeba również pamiętać, by kary za zwłokę nie stosować wtedy, gdy podwładny za okres zwolnienia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. O obniżeniu świadczenia mówi art. 62 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), a do tego przepisu nie odsyła art. 92 k.p., który reguluje zasady naliczania wynagrodzenia za czas choroby finansowanego przez pracodawcę.
Obniżenia nie stosujemy, gdy wynagrodzenie z k.p. przysługuje za cały okres zwolnienia lekarskiego. Jeśli firma finansuje tylko początkowy okres zwolnienia, a za pozostałą jego część przysługuje zasiłek z funduszu chorobowego, należy ustalić, czy istnieje podstawa do obniżenia wyłącznie zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie z art. 92 k.p. wypłacamy wówczas w pełnej wysokości.
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe
»