Jestem chory, ale lekarz nie dał mi zwolnienia. Dostanę normalne wynagrodzenie czy chorobowe? Kiedy należy mi się zasiłek i jak długo będzie wypłacany?

– pyta czytelnik

Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje za czas niezdolności do pracy wskutek choroby. Zatem nie choroba, ale niezdolność do pracy nią wywołana jest podstawą do wypłaty świadczenia. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia chorobowego, jak i zasiłku.

Wynagrodzenie za czas choroby jest co do zasady niższe niż normalna pensja. Stąd zapewne pytanie czytelnika o rodzaj świadczenia. Wynosi bowiem 80 proc. zwykłej płacy. Z pewnym wyjątkiem. Otóż 100 proc. wynagrodzenia należy się za niezdolność wywołaną wypadkiem przy pracy lub chorobą w czasie ciąży.

14 lub 33 dni

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni. Krócej, bo przez 14 dni, otrzymują je ci, którzy ukończyli 50 rok życia. Tak wynika z art. 92 § 1 kodeksu pracy. Uwaga! 14 lub 33 dni liczy się w odniesieniu do każdego roku kalendarzowego, co może mieć znaczenie przy niezdolności pracownika do pracy na przełomie roku.

Przykład

Pani Janina chorowała 25 dni w grudniu 2010, a potem nieprzerwanie w styczniu 2011 przez kolejne 25 dni.

Pracodawca musiał wypłacić jej wynagrodzenie za cały czas niedyspozycji, czyli w sumie za 50 dni choroby. Gdyby pani Janina ponownie zachorowała w 2011 r., to zatrudniająca ją firma będzie miała obowiązek wypłacić wynagrodzenie za czas niezdolności za dodatkowe osiem dni.

Gdyby na przełomie roku pracownica pobierała zasiłek, to od 1 stycznia nadal świadczenie by jej przysługiwało.

Wynagrodzenie wypłaca pracodawca, bo to jego kodeksowy obowiązek. Szef gratyfikuje każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Dlatego 33 lub 14 dni trzeba rozumieć jako dni kalendarzowe, a nie robocze. Po upływie tego czasu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Świadczenie to wypłacane jest na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa).

Wypłaca je pracodawca będący płatnikiem składek lub ZUS. Ten pierwszy ma co do zasady obowiązek ustalić i wypłacić zasiłek, gdy jest płatnikiem składek na ubezpieczenie chorobowe zgłaszającym do tego ubezpieczenia – na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego – powyżej 20 ubezpieczonych.

Mówi o tym art. 61 ustawy zasiłkowej. Pracownikom małych firm świadczenie to wypłaca ZUS. Również on wypłaca zasiłek osobom uprawnionym do zasiłków za  okres po ustaniu ubezpieczenia.

Są limity

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy. Jednak nie wypłaca się go bez ograniczeń. Przysługuje bowiem nie dłużej niż przez 182 dni. Trochę inaczej jest w przypadku gruźlicy oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem D. Wtedy zasiłek przysługuje maksymalnie przez  270 dni.

Podobnie jest, jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. Wówczas ubezpieczone kobiety mają prawo do zasiłku chorobowego także przez okres do 270 dni (czyli cały okres ciąży). A jeśli osoba nadal ma słabą kondycję? Gdy do tego są szanse na wyzdrowienie, to może liczyć na świadczenie rehabilitacyjne.

Do okresu zasiłkowego wlicza się również dni wolne od pracy, w których istniała orzeczona niezdolność do pracy lub niemożność jej wykonywania. Uwzględniamy zatem wszystkie dni choroby, w tym także święta i niedziele. Dzieje się tak na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej.

Do okresu zasiłkowego wlicza się też wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Podobnie jest z okresami niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej (niemożność wykonywania pracy traktowana na równi z niezdolnością do pracy).

A czy do okresu zasiłkowego dolicza się też okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą? Tak, jeśli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Zatem okresy poprzedniej niezdolności do pracy nie są wliczane do okresu zasiłkowego, jeśli poprzednia niezdolność do pracy spowodowana została inną chorobą albo tą samą chorobą, ale od jej ustania do powstania kolejnej niezdolności do pracy upłynęło więcej niż 60 dni.

– Czyli w efekcie inna choroba zawsze rozpoczyna nowy okres zasiłkowy? – dopytuje się czytelnik. Tak. Natomiast inna choroba, która wystąpi w trakcie niezdolności do pracy (bez przerwy), nie powoduje rozpoczęcia biegu nowego okresu zasiłkowego.

Czytaj również:

Zobacz serwis:

Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe » Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe pracownika