By uzyskać odprawę emerytalną lub rentową, pracownik musi spełnić kilka warunków.

Po pierwsze – powinien uzyskać takie świadczenie z ZUS. Po drugie – musi faktycznie przejść na takie świadczenie, co łączy się z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. Ponadto musi istnieć związek przyczynowy między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę bądź rentę.

Przepisy nie uzależniają prawa do odprawy rentowej od tego, czy renta została przyznana okresowo czy na stałe, czy jest wynikiem całkowitej bądź częściowej niezdolności do pracy. Bez znaczenia są również przyczyny przyznania renty.

Jeżeli zaś idzie o odprawę emerytalną, nie ma znaczenia okoliczność, czy pracownik przechodzi na emeryturę przyznaną na zasadach ogólnych, czy jest to może emerytura wcześniejsza lub pomostowa.

Oczywiście, że spełnienie warunków uprawniających do renty lub emerytury nie powoduje obowiązku ustania stosunku pracy. [b]Powszechnie przyjmuje się, iż momentem uprawniającym do żądania prawa do odprawy rentowej bądź emerytalnej jest zmiana statusu osoby uprawnionej do odprawy z pracownika na emeryta bądź rencistę. Następuje to przez rozwiązanie stosunku pracy[/b], gdyż jeżeli istnieje stosunek pracy, to osoba uprawniona do emerytury nie przestaje być pracownikiem.

Związek przyczynowy między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę bądź rentę może przybrać trzy różne formy. Może być on czasowy, gdy rozwiązanie stosunku pracy zbiega się z nabyciem uprawnień emerytalnych bądź rentowych. Może też mieć charakter przyczynowy, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczeń emerytalnych bądź rentowych. Ostatecznie może mieć także charakter funkcjonalny. Dzieje się tak, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje przed ustaleniem uprawnień emerytalnych (rentowych), ale przyznanie tych świadczeń jest wynikiem sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia. Przykładem może być sytuacja, gdy z pracownikiem rozwiązano umowę w okresie niezdolności do pracy, a prawo do renty nabył po wyczerpaniu zasiłku chorobowego.

[b]Jeśli ktoś był równocześnie zatrudniony u kilku pracodawców, odprawa przysługuje od każdego z nich.[/b] Pamiętać należy, iż pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

[i]Autor jest partnerem w kancelarii adwokacko-radcowskiej Czyżowski Górny Skwara[/i]