[b] Jestem emerytką. 1 lutego 2010 r. zawarłam umowę-zlecenie, na podstawie której zgłosiłam się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 22 lutego przebywam na zwolnieniu lekarskim, które wysłałam listem poleconym do zleceniodawcy. Dołączyłam do tego zaświadczenie o kontynuacji dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Mimo to firma nie wypłaca mi zasiłku chorobowego. To świadczenie w imieniu ZUS powinna wypłacić zatrudniająca mnie firma, bo ma powyżej 20 osób. Trzykrotnie rozmawiałam z jej pracownikami, ale bez skutku. Czy zleceniodawca ma podstawy do tego, aby nie wypłacać mi zasiłku chorobowego? [/b]

Wszystko wskazuje, że powodem tego, że nie ma wypłaty zasiłku chorobowego, jest zbyt krótki okres ubezpieczenia chorobowego. Zasada jest bowiem taka: emeryt podpisujący umowę-zlecenie podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do chorobowego może przystąpić dobrowolnie.

Jednak prawo do zasiłku chorobowego nabywa po określonym ustawowo okresie wyczekiwania. Jest to czas nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, który dla osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wynosi 90 dni (dla ubezpieczenia obowiązkowego 30 dni). Czytelniczka nabędzie prawo do zasiłku chorobowego 1 maja (90 dni od 1 lutego).