Z tytułu wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Tak stanowi art. 9 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BE4D9584F5532AADF4CDA00A711BC6FB?id=167515]ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.)[/link]. W tej wysokości przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.

Jeśli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, a zasiłek chorobowy przysługuje z więcej niż jednego tytułu, to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, przysługuje z każdego z tych tytułów (art. 24 ustawy). Oznacza to, że pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy, który miał wypadek przy pracy w jednym z nich, powinien – w razie absencji chorobowej – otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego u obu pracodawców.

Jeżeli zatem pracownik z pytania udokumentuje należycie wypadek przy pracy, którego następstwem jest jego absencja chorobowa, powinien otrzymać również w firmie, w której pracuje na 1/2 etatu, 100-proc. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Właściwym dokumentem będzie protokół powypadkowy z drugiego zakładu pracy, w którym wypadek się wydarzył. Protokół powinien być przedstawiony do wglądu w oryginale, a poświadczona kserokopia ma być pozostawiona w zakładzie w razie ewentualnej kontroli ZUS.

Ponieważ zakład wypłacił już pracownikowi świadczenia chorobowe w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru, po przedłożeniu protokołu powypadkowego, powinien dokonać odpowiedniej korekty dokumentów rozliczeniowych i zapłacić pracownikowi stosowne wyrównanie.