[b]Czytałem w DOBREJ FIRMIE, że od 20 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Narodowy Fundusz Zdrowia wydają interpretacje prawne. Do jakiego sądu można się od nich odwołać? Wiem, że dla interpretacji podatkowych właściwy jest tylko Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Czy tak samo jest przy interpretacjach przepisów o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych?[/b]

Rzeczywiście, jeszcze przez niecałe dwa tygodnie interpretacje podatkowe wydawane przez okręgowe izby skarbowe zaskarżamy w ostatecznej instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie ma znaczenia, że przedsiębiorca składający wniosek o ich wydanie mieszka lub ma siedzibę w innej części Polski. Liczy się to, że izby działają w imieniu ministra finansów. Wynika tak z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=186117]rozporządzenia z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (DzU z 2007 r. nr 112, poz. 770)[/link].

Jednak 28 sierpnia br. prezydent wydał nowe przepisy, które przekazują upoważnienie do rozpatrywania skarg co do interpretacji podatkowych również pozostałym wojewódzkim sądom administracyjnym. Chodzi o [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282058]rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (DzU nr 163, poz. 1016)[/link]. Już od 11 października br. interpretacje podatkowe zaskarżamy więc do WSA właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby strony skarżącej.

[srodtytul]Wszystko zależy od rodzaju stanowiska[/srodtytul]

Jeszcze inne, niejednolite zasady stosujemy do zaskarżania interpretacji prawnych wydawanych przez ZUS i NFZ.[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=278806] Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 5 sierpnia 2008 r.)[/link] nie reguluje szczegółowo tych kwestii. Stosujemy tutaj odrębne przepisy, m.in. z zakresu postępowania administracyjnego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

– Interpretacje prawne dotyczące składek zdrowotnych wydają dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ. Od ich decyzji służy odwołanie do prezesa tej instytucji, a dopiero od jego decyzji wolno się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – tłumaczy Magdalena Stawarska z biura prasowego NFZ.

Ten sąd nie rozpatruje natomiast odwołań od interpretacji prawnych wydanych przez ZUS. Zajmuje się tym bowiem sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. Wynika tak z art. 83 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 24 stycznia 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link].

[srodtytul]PFRON ma wątpliwości[/srodtytul]

Interpretacje w sprawach prawnych muszą wydawać od 20 września br. wszystkie urzędy administracji publicznej lub państwowe jednostki organizacyjne, których dotyczą przepisy regulujące obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne. Okazuje się jednak, że urzędy bronią się przed tym obowiązkiem, zasłaniając się tym, że opłaty przez nich pobierane nie są daninami publicznymi. Takie wątpliwości ma również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to zaskakujące, tym bardziej że niedawno na łamach DF informował, że będzie wydawał takie interpretacje. Czekamy na stanowisko PFRON w tej sprawie. Opublikujemy je wkrótce.