[b]Chodzi o skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (sygn. SK 16/06)[/b]. W tym wyroku Trybunał uznał, że niezgodna z konstytucją jest dotychczasowa praktyka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który podczas wyliczania zasiłku chorobowego nie uwzględniał premii, od której zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, pracodawca jej jednak nie wypłacił z powodu choroby pracownika.
Interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotycząca stosowania tego wyroku została opublikowana dopiero wczoraj. Jak wynika z jej treści, pracownicy, którzy jeszcze przed wyrokiem TK walczyli z ZUS o uwzględnienie premii w wymiarze zasiłku chorobowego, powinni byli złożyć wnioski o ich wyrównanie pięć dni wcześniej – do 7 sierpnia tego roku.
– Na szczęście tylko część pracowników odwoływała się do ZUS od niekorzystnych decyzji – zauważa Anna Misiak z MDDP. – Ci, którym upłynął już termin, mogą sprawdzić, czy nie zachodzą w ich przypadku przesłanki do jego przywrócenia.
Mogą się tego domagać tylko wtedy, gdy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie byli w stanie złożyć wniosku w terminie.
Pracownicy, którzy po odmownej decyzji zdecydowali się na walkę z ZUS przed sądem, są w znacznie lepszej sytuacji, nawet jeśli wyrok był dla nich niekorzystny. W myśl interpretacji wydanej przez ZUS mają oni jeszcze czas na złożenie wniosku o jego wzruszenie aż do 7 października.
W najlepszej zaś sytuacji są ci pracownicy, którzy dotychczas nie podejmowali żadnych działań w celu wliczenia do zasiłku chorobowego wypłaconych wcześniej premii. Ich roszczenia wobec ZUS o wypłatę wyrównania zasiłków przedawniają się bowiem dopiero z upływem trzech lat od ostatniego dnia okresu, za jaki przysługiwało takie świadczenie. Ten jeden dzień wystarczy, by pracownik mógł się domagać wyrównania za cały przypadający wcześniej okres zwolnienia lekarskiego.
Żadnego wniosku nie muszą składać jedynie te osoby, które 7 lipca pobierały zasiłek chorobowy, w którego podstawie nie zostały uwzględnione premie. W takich przypadkach wyrównanie świadczenia ma następować z urzędu, wraz z odsetkami. Należy się także za okres zwolnienia przypadający przed publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
[ramka][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2008/08/12/spozniona-interpretacja-zus-w-sprawie-premii/][b]Skomentuj ten artykuł[/b][/mail][/ramka]