Aktualizacja: 22.01.2017 18:33 Publikacja: 22.01.2017 18:20
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz
W czasie czwartkowego przeglądu resortu rodziny, pracy i polityki społecznej premier Beata Szydło zapowiedziała, że jeszcze w tym roku Elżbieta Rafalska, minister rodziny, będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia. Tegorocznym wyzwaniem, przed którym stanie ten resort, ma być także przygotowanie reformy urzędów pracy.
– Środki na walkę z bezrobociem muszą być lepiej wykorzystywane i kierowane tam, gdzie są naprawdę potrzebne – zadeklarowała minister Rafalska.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.
Od środy 19 marca tego roku wejdą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W sytuacji jednoczesnego pobierania renty rodzinnej i renty socjalnej oba świadczenia jako samoistne tytuły powinny być obciążone składką zdrowotną.
Osoby uprawnione do pobierania renty rodzinnej, nieposiadające obojga rodziców, mają prawo do dodatku dla sieroty zupełnej. Świadczenie wymaga złożenia wniosku i podlega corocznej waloryzacji. Jak wnioskować o dodatek?
Gdy ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową w czasie zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywał je niezgodnie z jego celem, ZUS może żądać zwrotu zasiłku.
Od marca emerytury i renty wzrosną o 5,5 proc. W związku z tym wyższe będą także inne świadczenia, w tym np. dodatek pielęgnacyjny i ryczałt energetyczny. Z roku na rok przybywa jednak także emerytur groszowych.
Od 1 marca 2025 roku zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń - przypomina w najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas