Aktualizacja: 23.08.2016 06:30 Publikacja: 23.08.2016 06:30
Foto: 123RF
- Czy pracodawca musi informować pracownika urodzonego po 31 grudnia 1948 r. o możliwości przejścia na emeryturę oraz pośredniczyć w składaniu wniosku o świadczenie? – pyta czytelnik.
W myśl art. 182 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna) ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., do których nie stosuje się art. 46-47, 50, 50a oraz 50e tej ustawy, zgłaszają wnioski o emeryturę bezpośrednio w ZUS. Urodzeni po 31 grudnia 1948 r., przechodzący na emeryturę na tzw. nowych zasadach, tj. na podstawie art. 24 i 184 ustawy emerytalnej, sami więc zgłaszają wnioski emerytalne. Pracodawca nie musi też informować pracownika o możliwości przejścia na emeryturę.
Przedsiębiorca na skali i liniowym PIT będzie mógł sam zdecydować, czy przy obliczaniu składki zdrowotnej korzystniej jest uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych czy też nie. Taka zmiana ma obowiązywać w 2025 r.
Na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią trafiło ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego - poinformował w piątek ZUS. To efekt wprowadzenia tzw. ustawy powodziowej 2.0.
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe. W 2024 roku można z nich skorzystać tylko w grudniu. Aby to zrobić, trzeba zdążyć z wnioskiem do 30 listopada. Kto może zrobić sobie przerwę w płaceniu składek? Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć.
Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT będą mogli wybrać, w jaki sposób rozliczyć składkę zdrowotną od środków trwałych. Najmniej zarabiający zapłacą niższą składkę minimalną.
Tylko do soboty przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku skorzystać z wakacji składkowych, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania należności do ZUS.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Renta socjalna przysługuje – na określonych warunkach – osobom całkowicie niezdolnym do pracy ze względu na naruszenie sprawności organizmu. Jakie są aktualne warunki przyznawania renty socjalnej? Co zmieni się w 2025 roku?
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe. W 2024 roku można z nich skorzystać tylko w grudniu. Aby to zrobić, trzeba zdążyć z wnioskiem do 30 listopada. Kto może zrobić sobie przerwę w płaceniu składek? Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć.
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?
Posłowie zdecydowali, że opiekunowie dzieci urodzonych przed terminem zyskają uzupełniający urlop macierzyński.
Mnożą się postulaty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Gdyby to połączyć z opóźnieniem wieku dezaktywizacji zawodowej, mogłoby to zapewnić równowagę pracy i życia osobistego przez całe życie.
Lekarz, współpracujący w ramach działalności z podmiotem, w którym odbywał staż, może skorzystać z preferencji składkowych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada ona m.in. umorzenie składek od przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas