Żona nie zawsze spłaci długi męża w ZUS

Zobowiązania składkowe powstałe po zawarciu rozdzielności majątkowej nie obchodzą małżonka biznesmena. To umowa separująca wspólne finanse partnerów i wspólne obciążenie. Do należności z ubezpieczeń społecznych stosuje się ordynację podatkową, a nie kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Aktualizacja: 09.07.2016 19:42 Publikacja: 09.07.2016 00:01

Żona nie zawsze spłaci długi męża w ZUS

Foto: 123RF

Jeżeli przedsiębiorca jest w związku małżeńskim i zdarzają mu się zaległości w płatnościach, musi liczyć się z tym, że skutki opóźnień obciążą też jego partnera. Dotyczy to także odpowiedzialności za składki społeczne.

Unikną tego, gdy mąż i żona ustanowią tzw. rozdzielność majątkową, choć nadal pozostają we wspólnym stadle. To umowa separująca zarówno wspólne finanse partnerów, jak i wzajemne obciążenia za długi. ZUS jednak stara się nie zauważać takiego kontraktu i próbuje wyegzekwować zaległe składki od obojga, choć tylko jeden z nich jest przedsiębiorcą. Powołuje się przy tym np. na art. 471 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: kro).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Wielu przedsiębiorców musiało dopłacić składkę. Czy mogą skorzystać z ulgi?
ZUS
Masz nadpłatę składki zdrowotnej? To już ostatni moment na złożenie wniosku
ZUS
ZUS odbiera zasiłki za stare składki opłacone po terminie? Interwencja Rzecznika MŚP
ZUS
Po zwrocie składki zdrowotnej część firm musi oddać podatkową ulgę
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
ZUS
Przedsiębiorcza matka sądzi się ZUS. Jest pierwszy sukces