Reklama
Rozwiń

TK: ZUS nie może bezterminowo żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń

Brak terminu ograniczającego możliwość żądania przez ZUS zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń stwarza ryzyko sytuacji, w której ubezpieczony dopiero po kilkunastu latach będzie skonfrontowany z wynikami urzędowej weryfikacji odległych w czasie zdarzeń prawnych – stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Aktualizacja: 06.07.2016 11:58 Publikacja: 06.07.2016 11:38

TK: ZUS nie może bezterminowo żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń

Foto: 123RF

Trybunał Konstytucyjny ogłosił dzisiaj wydany 5 lipca 2016 wyrok w sprawie zasad zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego (P 131/15) zainicjowanej pytaniem prawnym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza.

Sąd pytał o zgodność z konstytucją art. 17 ust. 1 w związku z art. 22 ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w związku z art. 84 ust. 1 i art. 84 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.  Dopuszczają one wydanie przez ZUS decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia rehabilitacyjnego, bez względu na upływ czasu przekraczający 15 lat od daty wypłaty nienależnie pobranego świadczenia. Zdaniem warszawskiego sądu brak ram czasowych do żądania przez ZUS nienależnie pobranych świadczeń jest sprzeczny z konstytucją, bo godzi w stabilność i pewność obrotu prawnego, stwarzając stany, w których dochodzi do trwałej, niedającej się usunąć niepewności jednostki co do swoich praw i obowiązków. Regulacja jest też, zdaniem sądu pytającego, niezgodna z konstytucyjną zasadą równości, gdyż stawia w bardziej uprzywilejowanej pozycji ZUS w stosunku do ubezpieczonego. ZUS może bowiem bez ograniczeń czasowych domagać się od ubezpieczonego zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego, podczas gdy prawo ubezpieczonego do zwrotu nienależnie opłaconych składek na to ubezpieczenie jest ograniczone czasowo.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
ZUS
Będzie można sprawdzić swojego kontrahenta w ZUS
ZUS
Długi w ZUS liczone w miliardach złotych