Ubezpieczony korzystający z „ulgi na start" będzie zmuszony opłacić składkę, której podstawa wymiaru wyniesie wysokość przeciętnego wynagrodzenia niezależnie od wyboru formy opodatkowania?
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osoby korzystającej z „ulgi na start" uzależniona będzie od formy opodatkowania.
Czytaj więcej:
Jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składka jest opłacana odrębnie od każdej? Czyli jeśli ubezpieczony ma jednoosobową działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem dwóch spółek cywilnych (wymienionych w ust. 5 pkt 1), to ma opłacać składkę od łączonego dochodu w myśl art. 82 ust. 2a czy od dochodu z jednoosobowej działalności, a od spółek ryczałtowo?
Jeżeli przychody uzyskiwane przez taką osobę zarówno z indywidualnej działalności gospodarczej, jak i uczestnictwa w spółkach cywilnych będą dla celów podatkowych traktowane jako przychody z działalności gospodarczej, to miesięczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie uzależniona od formy opodatkowania. Jeśli będą to zasady ogólne, składka będzie opłacana od sumy dochodów, a jeśli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to do limitów przychodów, od których uzależniona jest podstawa wymiaru składki, przyjmuje się sumę przychodów. Gdyby do poszczególnych działalności przedsiębiorca stosował różne formy opodatkowania, to składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być obliczona odrębnie od każdej.
Obowiązek opłacenia składki „od każdej spółki" (od zryczałtowanej podstawy wynoszącej 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale) dotyczy tylko tych przypadków, w których dana osoba nie uzyskuje przychodów, które dla celów podatkowych traktowane są jako przychody z działalności gospodarczej, a jej działalność sprowadza się do uczestnictwa w spółkach, z których uzyskuje przychody niezaliczane do przychodów z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych.
Co będzie podstawą składki zdrowotnej przy składaniu dokumentów w lutym za styczeń?
To zależy od formy opodatkowania prowadzącego działalność. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych podstawą wymiaru składki zdrowotnej jest 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kw. 2021 r. (4665,78 zł). Dla osób na ryczałcie podstawa zależy od uzyskanych w styczniu przychodów (do 60 tys. zł podstawa wynosi 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 3732,62 zł). Natomiast dla osób na karcie podatkowej podstawa wymiaru to minimalne wynagrodzenie – 3010 zł.
Jaki termin rozliczeń będzie za nianie?
Podmioty nieposiadające osobowości prawnej, a zatem również osoby fizyczne, jeśli są płatnikami za inne osoby, m.in. za zatrudnioną nianię, rozliczają się do 20. dnia następnego miesiąca.
Czy płatnik mógł opłacić składkę zdrowotną (karta podatkowa) za 2022 r., żeby dokonać odliczenia?
Tak. Płatnik mógł opłacić w grudniu 2021 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne za cały 2022 r., by odliczyć ją od podatku. Jeśli płatnik podlega ubezpieczeniom społecznym, a nie tylko zdrowotnemu, musiał opłacić składki na wszystkie ubezpieczenia i fundusze, do których jest zobowiązany.