Od bezpłatnego mieszkania dla pracownika trzeba zapłacić ZUS

Nieodpłatne udostępnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego przez firmę oznacza, że wartość komornego, jaki musiałby płacić najemca, trzeba uwzględnić w podstawie wymiaru składek.

Publikacja: 13.02.2023 07:37

Od bezpłatnego mieszkania dla pracownika trzeba zapłacić ZUS

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła spółki, która w działalności wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia i linie produkcyjne, których obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu odlewnictwa. Z tego też powodu firma zdecydowała się zatrudnić eksperta w tej dziedzinie. Nowemu pracownikowi udostępniono nieodpłatnie do zamieszkania dom, który był własnością spółki. Zatrudniony pokrywał tylko bieżące rachunki. Firma miała wątpliwości, czy w opisywanym przypadku równowartość czynszu, jako świadczenie w naturze, powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W ocenie spółki tak. ZUS miał jednak inne zdanie na ten temat. Argumentował bowiem, że przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU 2017 r., poz. 1949) nie wskazują na zwolnienie tego rodzaju świadczenia ze składek. W efekcie należy je uwzględnić w podstawie wymiaru.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czy wykład to dzieło i wykładowca uniknie składki na NFZ? Wyrok NSA
ZUS
Za pracownika na sabbaticalu trzeba płacić składki? ZUS wyjaśnia
ZUS
Startuje konkurs ZUS. Firmy mogą starać się nawet o 300 tys. zł dofinansowania
ZUS
Składka zdrowotna w 2025 r. Eksperci wyjaśnili zmiany - webinary "Rz"
ZUS
Do ZUS trudniej dostać się z iPhonem lub MacBookiem. Czy to dyskryminacja?