Aktualizacja: 27.11.2024 14:30 Publikacja: 27.11.2024 12:35
Foto: Adobe Stock
Z najnowszych danych ZUS (stan na 27 listopada) wynika, że złożono 978 292 takich wniosków.
Przypomnijmy, że osoby prowadzące działalność raz w roku mogą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie z opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypadkowe, chorobowe (jeżeli wcześniej zadeklarowali jego opłacanie), a także należności na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, czy przy obliczaniu składki zdrowotnej uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych.
Pojawiła się obawa, że przedsiębiorcy, którzy nie wysłali elektronicznego wniosku o wakacje składkowe samodzielnie, mogą spotkać się przez to z odmową prawa do ulgi. ZUS odpowiada Redakcji „Rzeczpospolitej”.
W 2025 r. zmniejszy się minimalna składka zdrowotna dla najmniej zarabiających przedsiębiorców na skali i liniowym PIT. W 2026 r. stracą ryczałtowcy z dużymi przychodami. Tak wynika z projektów, którymi zajmuje się Sejm.
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada ona m.in. umorzenie składek od przedsiębiorców.
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Z roku na rok przybywa na rynku zarówno domów, jak i mieszkań, które są zbudowane z materiałów przyjaznych środowisku oraz posiadają rozwiązania oszczędzające zarówno energię, jak i wodę. Patrząc na obecne trendy oraz wymogi narzucane przez UE, budownictwo stawiające na rozwiązania ekologiczne będzie się rozwijać. Bank Pekao, który od wielu lat wspiera rozwiązania proekologiczne, przygotował dla klientów ofertę EKO kredytu mieszkaniowego.
W przypadku nowelizacji przepisów pracowniczych rządzący zachowują się jak Święty Mikołaj. Projekt w sprawie wolnej Wigilii wpisuje się w tę konwencję.
W ostatnim roku weszły w życie istotne zamiany w zakresie czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej.
Zmiany w składce zdrowotnej niwelują efekt jednej z niewielu zrealizowanych obietnic wyborczych rządu Tuska – podwyżki dla budżetówki. To może obudzić poczucie niesprawiedliwości w tej grupie, która traci albo za chwilę straci pozycję społeczną, na którą pracuje latami.
Mnożą się postulaty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Gdyby to połączyć z opóźnieniem wieku dezaktywizacji zawodowej, mogłoby to zapewnić równowagę pracy i życia osobistego przez całe życie.
Przygotowywane przez pracodawców przyszłoroczne budżety wynagrodzeń przewidują niższe tempo wzrostu płac niż w bieżącym roku. W części branż pensje będą jednak rosły w dwucyfrowym tempie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rząd podwyższa kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.
Przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, czy przy obliczaniu składki zdrowotnej uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas