Aktualizacja: 13.11.2015 08:11 Publikacja: 13.11.2015 05:50
W liczbę ubezpieczonych uwzględnia się tylko osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym
Foto: 123RF
Ostatni dzień listopada to ważna data dla wszystkich małych firm. Od liczby osób zgłoszonych w tym dniu do ubezpieczenia chorobowego zależy bowiem, czy w przyszłym roku zakład będzie musiał się zajmować wypłacaniem swoim podwładnym zasiłków za chorobę i macierzyństwo. Gdy 30 listopada będzie ich więcej niż 20, to w 2016 r. płatnik będzie musiał to robić. Nie uniknie już tego obowiązku, nawet jeśli kilka dni później zredukuje zatrudnienie o połowę.
Korzyść polegająca na oddaniu pracownikom w użytkowanie rowerów elektrycznych podlega wliczaniu do podstawy wymiaru składek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność między 2 kwietnia, a 1 maja 2024 r. i korzystają z ulgi na start mogą załapać się na wakacje składowe. Muszą tylko zrezygnować z tej ulgi przed 1 listopada 2024 r.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorca nie będzie wykazywał przychodów i kosztów ze sprzedaży środków trwałych.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Aby ZUS mógł żądać od ubezpieczonego zwrotu zasiłku, musi wykazać brak prawa do świadczenia oraz świadomość tej osoby, że zasiłek był nienależny. Obie te przesłanki muszą wystąpić już w trakcie pobierania świadczenia, a nie po zaprzestaniu jego wypłaty.
15 października co roku obchodzimy międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Czy jednak matki i ojcowie, którzy doświadczyli największej dla każdego rodzica tragedii, mają świadomość przysługujących im uprawnień?
Podejmując pracę podczas urlopu rodzicielskiego w macierzystej firmie, pracownik wydłuża możliwy okres korzystania z tego urlopu. Istnieją jednak limity jego podziału oraz możliwego wydłużenia.
Prawo do zasiłku chorobowego zależy od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe czy dobrowolne i jak długo ono trwa. Ważne jest też, w jakim okresie wystąpiła niezdolność do pracy.
Konsekwencją decyzji, w której ZUS uznaje, że strony wiązał fikcyjny stosunek pracy, jest podważenie prawa do pobranych świadczeń. Zobowiązanym do zwrotu może być pracodawca.
Kiedy rodzic podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę? Z jakich urlopów, w jakim wymiarze i jak płatnych może korzystać? Czy ma również inne uprawnienia?
Z powodu niedawnej powodzi wiele placówek oświatowych w kraju zostało zamkniętych, a dzieciom opiekę zapewnić musieli rodzice. Tym samym nie mogli oni pracować. ZUS przypomniał niedawno, że przysługuje im z tego tytułu dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Podwyższenie zasiłku pogrzebowego było jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów. Obecnie temat jest kością niezgody między resortem finansów i rodziny. Kiedy można spodziewać się podwyżki? Minister wskazał konkretny termin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas