Aktualizacja: 03.04.2025 09:58 Publikacja: 20.12.2024 04:43
Foto: Adobe Stock
Mam życzenie do Świętego Mikołaja, aby ważne dla przedsiębiorców zmiany wchodziły z rocznym vacatio legis. Tak mówiła pani w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” trzy lata temu, tuż przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, odnosząc się m.in. do rewolucji w rozliczeniach składki zdrowotnej. Czy życzenie się spełniło?
Niestety, nie spełniło się. Choć wydawało się, że są spore szanse, bo zapowiedź „minimum sześciomiesięcznego vacatio legis” znalazła się w umowie koalicyjnej. Ale okazało się, że zmiany dla biznesu są nadal wprowadzane w ostatniej chwili. I składka zdrowotna jest tu najlepszym przykładem. Nowelizacja, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wyszła z Sejmu dopiero 6 grudnia i gdy rozmawiamy (19 grudnia), ciągle nie ma jej jeszcze w Dzienniku Ustaw. Zła tradycja „obdarowywania” przedsiębiorców nowymi przepisami na święta Bożego Narodzenia zostanie więc podtrzymana.
Prawo do obniżonej podstawy wymiaru składek przysługuje także osobom, które podejmują w okresie korzystania z pr...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Większość przedsiębiorców ma w 2026 r. płacić mniejszą składkę zdrowotną, stratni będą tylko ryczałtowcy z dużym...
Od wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi nie będzie trzeba opłacać należności do ZUS, pod warunkiem że obowią...
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpret...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas