Świadczenie rehabilitacyjne nie od pierwszego dnia choroby

Jeżeli pracownik chce wstrzymać świadczenie rehabilitacyjne, aby podjąć zatrudnienie, pracodawca musi go wysłać na badania lekarskie. Gdyby znów pogorszył mu się stan zdrowia, wznawia mu się tę wypłatę.

Publikacja: 30.10.2015 05:50

Świadczenie rehabilitacyjne nie od pierwszego dnia choroby

Foto: 123RF

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego. Następuje to po 182 dniach, a przy gruźlicy lub ciąży – po 270 dniach. Decyduje o tym lekarz orzecznik ZUS.

- Chcemy zatrudnić osobę, która po urazie kręgosłupa od pięciu miesięcy otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne. W trakcie jego pobierania wygasła jej umowa o pracę na czas określony zawarta z poprzednią firmą, dlatego świadczenie wypłaca ZUS. Kandydat ten twierdzi, że lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, aby wrócił do pracy. Czy w tej sytuacji można skrócić okres otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego, które przyznano na siedem miesięcy? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek