Czy likwidacja zakładu pracy pozbawia ciężarną świadczeń?

W razie upadłości pracodawcy i rozwiązania z tego powodu umowy z pracownicą w ciąży, dostanie ona zasiłek z ZUS do dnia porodu i po urodzeniu dziecka. Szef powinien przesłać w tym celu dokumenty do odpowiedniego oddziału.

Publikacja: 23.10.2015 06:50

– Pracownica jest w trzecim miesiącu ciąży. Musimy jej wypowiedzieć umowę z powodu ogłoszenia upadłości zakładu. Nie mamy możliwości zaoferowania jej innego stanowiska pracy. Z jakich świadczeń może skorzystać w związku z ciążą? – pyta czytelniczka.

W pewnych przypadkach zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy także wtedy, gdy urodzi dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, czyli po ustaniu zatrudnienia. W myśl art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159, dalej ustawa zasiłkowa) ma to miejsce, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wówczas pracownica będąca w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, gdy urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek