Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 13.10.2015 03:00 Publikacja: 13.10.2015 08:42
Foto: www.sxc.hu
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 4 września 2014 r. (I UK 6/14).
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
SN odpowie na pytanie, czy można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło dotychczas ponad pół tysiąca wniosków od płatników składek z czterech województw dotkniętych powodzią – poinformował ZUS. Większość z nich, bo niemal 400, dotyczy nowego terminu płatności składek.
Już od listopada mikroprzedsiębiorcy mogą składać wnioski o skorzystanie z wakacji składkowych w ZUS-ie. To pozwoli im na nieopłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. Kto może z tego skorzystać i co to dokładnie oznacza?
Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie.
Z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej wystartował Adam Abramowicz, były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Sąd Najwyższy uchylił w czwartek wyrok skazujący kardiochirurga Mirosława G. za nieumyślne narażenie pacjenta na utratę życia i umorzył sprawę z powodu przedawnienia.
Sąd Najwyższy usunął z zawodu wrocławskiego sędziego Roberta W. skazanego za kradzież sprzętu elektronicznego z marketu. To finał wieloletniej batalii dyscyplinarnej.
W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze z Polski.
W 2025 roku zapłacimy aż 581,6 mld zł w formie obowiązkowych składek.
SN odpowie na pytanie, czy można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Gdy w podstawie zasiłku trzeba uwzględnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik wziął zwolnienie z powodu działania siły wyższej, trzeba je uzupełnić. Ta zasada może działać m.in. w związku z powodzią.
Sąd Najwyższy ma wskazać, czy odpowiedzialność materialna zajmujących działkę lub dom bez umowy jest solidarna.
Emerytury w 2025 roku wzrosną, ale waloryzacja będzie znacznie niższa od tegorocznej. Podwyżka ma być też mniejsza niż jeszcze niedawno zakładał rząd. Wysokość świadczeń jest zależna od tegorocznej inflacji, a ta - zgodnie z najnowszą prognozą NBP - osiągnie poziom 3,7 procent.
Wciąż nie wiadomo w jaki sposób Izrael dokona ataku odwetowego na Iran po tym jak Iran zaatakował Izrael przy użyciu ok. 180 pocisków balistycznych. Prezydenta USA Joe Bidena pytano, czy Stany Zjednoczone poparłyby atak na irańskie instalacje naftowe.
Joaquin Phoenix i Lady Gaga spotkali się w „Jokerze: Folie à deux”, jednym z najmocniejszych filmów tego roku.
Chodzi o określenie, czy sąd jest ograniczony żądaniem wskazanym we wniosku o pozbawienie zdolności do czynności prawnych.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na inwestycje z zakresu onkologii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do wydania jest 5,2 mld złotych.
Polityka sankcji Zachodu za inwazję Rosji na Ukrainie działa, ale Rosjanie się adaptują. Należy jak najszybciej zaostrzać i poszerzać zakres sankcji, aby skuteczniej uderzyły w Kreml – pisze analityk sektora energetycznego.
200 lat temu amerykańska Partia Demokratyczno-Republikańska podzieliła się na dwie frakcje, które dały początek Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej. Te dwie partie zabetonowały amerykańską scenę polityczną i zazdrośnie jej strzegą.
„Czyn powstańców warszawskich był święty, wielki i należy mu się bezdyskusyjny szacunek, na który nigdy nie powinny mieć wpływu kontrowersje otaczające militarną i polityczną stronę warszawskiej insurekcji” – mówi Rafał Szczepański, prezes zarządu Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Do 18 października na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać plenerową wystawę zatytułowaną „Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów”. Ten projekt edukacyjny Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przedstawia najważniejsze informacje o wyjątkowej formacji z czasów II wojny światowej.
Najnowszy raport Ember podsumowuje trendy dotyczące produkcji energii z węgla w krajach OECD i prognozuje, że jej miejsce w napędzaniu wzrostu przemysłowego przejmuje na całym świecie czysta energia. Zamknięcie z końcem września ostatniej węglowej brytyjskiej elektrowni Ratcliffe stanowiło efekt dłuższego procesu.
Warszawa sprawdzi system alarmowania na wypadek uderzenia z powietrza. To próba edukowania społeczeństwa, jak ma się zachować w czasie zagrożenia. Tyle że fundament świadomości powinien być wykuwany w szkołach, a z tym jest różnie.
2 października 1944 r., 80 lat temu, płk Kazimierz Iranek-Osmecki i ppłk Zygmunt Dobrowolski w imieniu komendanta głównego Armii Krajowej podpisali w obecności SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Służba Więzienna postara się rozwiązać problemy osadzonych w zakładach karnych osób w trakcie lub po korekcie płci – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. To m.in. efekt jednego z wyroków trybunału w Strasburgu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kolejną noc z rzędu rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów i obwód kijowski.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 października doszło do ataku dronów na północ i południe Ukrainy oraz do zrzucenia bomb na obwody charkowski, zaporoski i doniecki.
Każdy ma swoje ambicje i trzeba to wszystko pogodzić, a my przez kilka lat, będąc ze sobą w grupie, mieliśmy naprawdę bardzo mało problemów, które musieliśmy w swoim gronie rozwiązać - mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Janusz, siatkarz reprezentacji Polski, wicemistrz olimpijski z Paryża.
Już 72 proc. Polaków deklaruje, iż korzysta choć z jednego programu lojalnościowego. Zdecydowanie najpopularniejszy jest ten prowadzony przez Biedronkę.
Członkowie komisji kodyfikacyjnej proponują złagodzenie kar zaostrzonych w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Chodzi też o osłabienie roli prokuratora względem sądu.
Decyzja w sprawie „sędziego od pendrive’ów”, a jeszcze bardziej miażdżący raport NIK pokazują, że wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej stabilizacji i roztropnej polityki. To ważniejsze niż usunięcie z zawodu tzw. neosędziów.
Cieszmy się z małych rzeczy: inaczej niż w sądownictwie, nie ma neonaukowców. Środowisko, prosząc premiera o interwencję w sprawie szefostwa ośrodka IDEAS NCBR, trzyma wspólny front, a prof. Piotr Sankowski jest w nim powszechnie szanowanym autorytetem.
Samo mówienie o tym, że trzeba walczyć z alkoholizmem, nie spowoduje, że Polacy zaczną pić mniej. Ale konkretnych działań Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Izabelę Leszczynę nie widać – choć słyszymy o nich od miesięcy.
Obniżenie maksymalnej kary z 30 do 25 lat, likwidacja bezwzględnego dożywocia, ograniczenie roli nielegalnych dowodów – zakłada projekt komisji kodyfikacyjnej, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Włoska policja zatrzymała w tym tygodniu 19 ultrasów AC Milan i Interu Mediolan. Wszyscy są podejrzani o związki z mafią, a władzę wśród kibiców mieli wykorzystywać do zarabiania sporych pieniędzy, głównie dzięki handlowi narkotykami.
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy – twierdzą pracodawcy.
Rząd ma zdefiniować budowle tak dokładnie, jak nigdy dotąd. Nie na cele budownictwa, lecz daniny nieruchomościowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas