Okres zasiłkowy liczy się od początku, jeśli kolejne niezdolności do pracy zostały spowodowane różnymi chorobami, a między nimi wystąpiła przerwa, nawet jednodniowa, w której ubezpieczony był zdolny do pracy.
Szczególną ostrożność w ustalaniu okresu zasiłkowego należy zachować, gdy pracownik po przerwie stanie się niezdolny do pracy wskutek tej samej choroby. Jeśli przerwa w niezdolności spowodowanej tą samą chorobą wynosi ponad 60 dni, okresu wypłaty zasiłku przed przerwą i po niej nie wlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Okres zasiłkowy należy wtedy liczyć na nowo. Warunkiem jest jednak, aby w czasie tej przerwy pracownik był zdolny do pracy.
Pytanie do lekarza
Jeżeli płatnik ma wątpliwości, czy w czasie przerwy w orzeczonej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą (trwającej ponad 60 dni), pracownik odzyskał zdolność do pracy, zasięga opinii lekarza leczącego. Informacja, że w czasie przerwy ubezpieczony był zdolny do pracy, uprawnia go do nowego okresu zasiłkowego. Okresu niezdolności przed przerwą nie wlicza się wtedy do jednego okresu zasiłkowego z niezdolnością do pracy po przerwie.
Przykład
Pani Marzena chorowała od 12 listopada 2014 r. do 28 kwietnia 2015 r. (168 dni), bo miała poważny uraz kręgosłupa. Przedłożyła zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że nie ma przeciwwskazań do pracy i 29 kwietnia 2015 r. podjęła obowiązki służbowe. Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B na okres od 11 maja 2015 r. do 1 czerwca 2015 r. z tej samej poradni ortopedycznej, w której leczyła się do 28 kwietnia. Na prośbę zakładu przedłożyła zaświadczenie lekarza leczącego, z którego wynika, że obecna niedyspozycja jest spowodowana inną chorobą niż ta, która trwała do 28 kwietnia 2015 r. (teraz leczy się z powodu złamania ręki). Ponieważ niezdolność do pracy wywołały różne schorzenia, a między nimi była przerwa, od 11 maja 2015 r. pracownica ma prawo do nowego okresu zasiłkowego. Jej niedyspozycja zawodowa przypada na czas ciąży, dlatego pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego przez łączny okres nie dłuższy niż 270 dni.
Bez dnia przerwy
Jeśli pracownik choruje na gruźlicę albo niedyspozycja przypada na ciążę i wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych nieprzerwanych niezdolności do pracy zlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Wówczas zasiłek chorobowy przysługuje łącznie do 270 dni.
Przykład
Po urazie oka pani Kamila była na zwolnieniu lekarskim od 2 lutego do 5 maja 2015 r. (93 dni). Od 6 maja 2015 r. pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z zagrożoną ciążą. Ponieważ w niezdolności do pracy nie było przerwy, okres pobierania zasiłku przypadającego w czasie ciąży i choroby oka zlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego do 270 dni. Okres ten liczy się od 2 lutego 2015 r. i wyczerpie się 29 października 2015 r.
Gdy niezdolność do pracy z ogólnego stanu zdrowia nastąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą albo przypadającej na czas ciąży, powstaje prawo do 182-dniowego okresu zasiłkowego. Gdy więc dojdzie do przekroczenia 182-dniowego okresu zasiłkowego od dnia przedłożenia zwolnienia lekarskiego niespowodowanego gruźlicą lub nieprzypadającego w czasie ciąży, należy uznać, że wybrano okres zasiłkowy i ubezpieczony nie może korzystać z dalszego zasiłku chorobowego. W tej sytuacji może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Przykład
Pan Robert był niezdolny do pracy, bo od 12 października 2014 r. do 7 maja 2015 r. (208 dni) chorował na gruźlicę. Od 8 maja 2015 r. przedłożył kolejne zwolnienie związane ze schorzeniem kardiologicznym. Ponieważ niezdolność do pracy od 8 maja nie jest spowodowana gruźlicą, pracownik nie ma prawa do 270-dniowego okresu zasiłkowego. Wyczerpał 208 dni okresu zasiłkowego, dlatego należy uznać, że wyczerpał prawo do zasiłku chorobowego. W tej sytuacji może wystąpić z wnioskiem o ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego.