Zasiłek chorobowy a przerwa w chorobie

Przerwa w chorobie nie zawsze oznacza, że startuje nowy okres zasiłkowy. Trzeba przeanalizować długość przerwy i to, czy kolejne okresy niezdolności do pracy są ze sobą powiązane i czy w czasie przerwy w ZLA pracownik odzyskał zdolność do pracy.

Publikacja: 05.06.2015 02:00

Zasiłek chorobowy a przerwa w chorobie

Foto: Rzeczpospolita, Paweł Gałka

Okres zasiłkowy liczy się od początku, jeśli kolejne niezdolności do pracy zostały spowodowane różnymi chorobami, a między nimi wystąpiła przerwa, nawet jednodniowa, w której ubezpieczony był zdolny do pracy.

Szczególną ostrożność w ustalaniu okresu zasiłkowego należy zachować, gdy pracownik po przerwie stanie się niezdolny do pracy wskutek tej samej choroby. Jeśli przerwa w niezdolności spowodowanej tą samą chorobą wynosi ponad 60 dni, okresu wypłaty zasiłku przed przerwą i po niej nie wlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Okres zasiłkowy należy wtedy liczyć na nowo. Warunkiem jest jednak, aby w czasie tej przerwy pracownik był zdolny do pracy.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama