Aktualizacja: 05.02.2015 07:40 Publikacja: 05.02.2015 02:00
Foto: materiały prasowe
Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 5 grudnia 2013 r. (III PZP 6/13).
W tej sprawie pracownicy oprócz zatrudnienia etatowego świadczyli dodatkowo na rzecz pracodawcy pracę na zleceniach. Od przychodów uzyskiwanych z tych umów pracodawca nie opłacał składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Obowiązek ten ZUS stwierdził dopiero decyzjami z 21 i 30 marca 2011 r., które zatwierdził prawomocnym wyrokiem sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji pracodawca, realizując obowiązek płatnika składek, skorygował deklaracje ZUS oraz wyliczył i zapłacił zaległe składki, łącznie z tą częścią, którą powinni finansować pracownicy. Składki przelał 16 i 19 listopada 2012 r. 10 października 2012 r. pracodawca wezwał pracowników do zapłaty ich części składek społecznych. Ci odmówili, uznając roszczenie za nieuzasadnione i pozbawione podstaw prawnych. 18 grudnia 2012 r. pracodawca wystąpił z powództwem wobec nich, domagając się zapłaty kwot składek z ustawowymi odsetkami od dnia wezwania do dnia zapłaty. Dochodzone roszczenia z racji bezpodstawnego wzbogacenia oparł na art. 405 k.c. w związku z art. 300 k.p.
Niektórzy płatnicy po złożeniu wniosku o zwolnienie z opłacania składek, nazywane wakacjami składkowymi, otrzymali informację z ZUS-u o konieczności jego korekty. Jak poprawić wniosek w PUE ZUS?
Przedsiębiorcy i księgowi liczyli na uproszczenie zasad liczenia firmowej składki zdrowotnej. Na razie się na to nie zanosi – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych, właścicielka biura rachunkowego.
Blisko 837 tys. wnioskujących o wakacje składkowe ma już przyznaną ulgę. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika w PUE ZUS (eZUS). Jeszcze dziś wieczorem płatnicy otrzymają tam dodatkowe potwierdzenie - poinformował w środę 18 grudnia ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w tej sprawie. Jak wyjaśnia ZUS, większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. W środę, 18 grudnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje informowanie pierwszych przedsiębiorców o przyznaniu tej ulgi.
18 grudnia pierwsi przedsiębiorcy zostali poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Pracodawcy zatrudniający pracowników domowych np. do opieki, gotowania, sprzątania, muszą wprowadzić rozwiązania pozwalające na pomiar dobowego czasu pracy każdego pracownika domowego.
W Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim opublikowano pierwsze uchwały Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa opatrzone specjalnym przypisem.
Niektórzy płatnicy po złożeniu wniosku o zwolnienie z opłacania składek, nazywane wakacjami składkowymi, otrzymali informację z ZUS-u o konieczności jego korekty. Jak poprawić wniosek w PUE ZUS?
Dłużnik z Unii Europejskiej nie ukryje się przed polskim przedsiębiorcą – wierzycielem. Są prawne sposoby, by wyegzekwować od niego należność.
Po październikowej dużej niespodziance w listopadzie produkcja przemysłowa w Polsce rozczarowała. Perspektywy pozostają jednak umiarkowanie dobre. Lekko pozytywnie zaskoczyły listopadowe dane z rynku pracy.
Choć zarówno private equity, jak i venture capital umożliwiają zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego, różnią się zasadniczo profilem zaangażowanych inwestorów i wpływem na przyszłość firmy.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Polski wierzyciel może dochodzić należności od dłużnika zagranicznego przede wszystkim na podstawie europejskiego nakazu zapłaty i europejskiego tytułu egzekucyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas