Zasadniczo ZUS uznaje, że pod pojęciem byłego pracodawcy należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas, tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, w tym pracodawcę, z którym przedsiębiorca nie rozwiązał umowy.
Okazuje się jednak, że inaczej jest, gdy szef znajduje się za granicą. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS wyrażanym ?w interpretacjach indywidualnych z tego zakresu wykonywanie pracy najemnej lub prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie pozbawia zainteresowanego prawa do stosowania preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Świadczenie pracy w innym państwie UE nie pozbawia ulgi składkowej, jeżeli dla pracownika przez cały okres etatowego związania właściwe było ustawodawstwo inne niż polskie. Takiej pracy nie uznaje się za wykonywaną na terenie Polski. Pojęcie byłego pracodawcy nie odnosi się więc m.in. do podmiotu, ?na rzecz którego praca była świadczona w innym państwie UE.
Przykład
Pan Marek był zatrudniony na umowę o pracę jako programista w Austrii i z tego tytułu podlegał tam ubezpieczeniom społecznym. Teraz w Polsce zakłada działalność gospodarczą ?i dalej będzie świadczyć usługi pisania oprogramowania komputerowego dla swojego byłego austriackiego pracodawcy. Zakres czynności jest ten sam co w trakcie wykonywania umowy o pracę. Pan Marek ma prawo do ulgi, bo umowa o pracę podlegała prawu austriackiemu (zob. decyzja oddziału ZUS ?w Lublinie z 6 marca 2014 r., WPI/200000/43/139/2014).
Przykład
Pani Natalia była zatrudniona na umowę o pracę ?u czeskiego pracodawcy, przez rok tam mieszkała ?i wykonywała swoje obowiązki. Przez kolejny rok dalej pracowała dla tego samego pracodawcy, ale swoje obowiązki wykonywała w formie telepracy, mieszkając ?w Polsce. Teraz rozpoczyna pierwszą w życiu działalność gospodarczą w Katowicach. Ma prawo do ulgi składkowej, ?gdyż świadczona przez nią praca, mimo że wykonywana ?w Polsce, podlegała prawu czeskiemu. Tam też pani Natalia była ubezpieczona społecznie (por. decyzja oddziału ZUS ?w Gdańsku z 5 maja 2014 r., DI/100000/43/281/2014)
Przykład
Pan Marcin wyemigrował do Wielkiej Brytanii, a przez dwa ostatnie lata prowadził tam działalność gospodarczą i tam ubezpieczał się z tego tytułu społecznie. Zamyka jednak na wyspach firmę i planuje powrót do Polski. Jeśli w kraju uruchomi biznes, przez pierwsze 24 miesiące będzie mógł skorzystać z ulgi składkowej. Nie stosuje się do niego negatywnej przesłanki w postaci prowadzenia w ostatnich ?60 miesiącach kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności innej działalności, gdyż wcześniej miał firmę poza Polską.
Cały czas osobno
Z byłym pracodawcą nie można współpracować zarówno ?w momencie rozpoczynania własnej działalności gospodarczej, jak i przez cały czas korzystania z ulgi składkowej. Jeśli ?w tym okresie przedsiębiorca zacznie wykonywać usługi na rzecz byłego szefa tożsame z tymi, które miał w zakresie obowiązków w stosunku pracy, pozbawi się prawa do opłacania obniżonego ZUS. Z tym że ulgi nie traci bezpowrotnie, a jedynie przez czas takiej współpracy. Jeśli np. trwała ona trzy miesiące, ten okres jest wyłączony z preferencyjnych składek. Potem dalej może mieć ulgę składkową aż do czasu, gdy miną 24 miesiące od startu działalności.